Citat:
Ursprungligen postat av
Anonymare
Det är dock helt orimligt att JA lämnas fri lejd till undersökning och fri lejd tillbaka till gömstället undan rättvisan. Ska motsvarande princip gälla för alla som flyr undan rättvisan och hur långt ska man gå?
Nu är det ju inte rättsvisan han flyr utan tortyrstaten USA och, därigenom, som en försiktighetsåtgärd, rättsrötesystemet på svensk mark som vägrar lova att inte lämna ut honom till tortyrstaten USA.
Bortsett från det kan man väl diskutera var gränsen ska dras, för det finns säkert fall då det anses rimligt att arrestera någon i samband med att de söker vård. Men det är väl bara att påminna sig om att EAWn inte alls ska användas för att hämta in någon för förhör, samtidigt som Marianne motiverat EAWn med att "det inte gått" att förhöra honom. Hur sjutton kunde det gå igenom? EAWn är heller inte tänkt att användas för de (icke-)brott som beskrivits av målsägarna i HäPM. Uppenbart är att JA genom Mariannes EAW behandlas som om han vore misstänkt för något långt grövre, vilket osökt för tankarna till USAs jakt på honom och utpekande av honom som "cyberterrorist". Man skulle alltså kunna tro att Marianne utfärdat EAWn på USAs order för att genom gripandet få honom överförd till USA där det finns ett sealed indictment mot honom.
Ja, det måste vara förklaringen, för det är höjden av absurditet att ta till en EAW för att förhöra honom om de ickebrott som beskrivs av målsägarna i HäPM (som, liksom för att understryka absurditeten, även innehåller ett foto av Annas DNA-lösa kondom) på grund av påstådda svårigheterna att få till ett förhör. Absurt nog var det den misstänkte själv som började utforska alternativa förhörsmetoder (han föreslog genom sin advokat 8 oktober ett telefonförhör) trots att detta var åklagarens uppgift. Två arbetsdagar senare hotade hon med efterslysning!
Det finns alltså all anledning att misstänka att EAWn nyttjas för en dold agenda, för annars är den bara för absurd.
I ljuset av detta så verkar det mer än rimligt att ge Assange fri lejd till sjukhus med hänvisning till hans asylstatus. Långt rimligare vore att dra tillbaka EAWn, eller åtminstone pröva den på nytt och denna gång ge avslag. Men, själva det faktum att Marianne envisas med att fortfarande - efter alla dessa år som gått och allt nytt som kommit fram - verkställa den så fort han vågar sig utanför dörren för att söka vård, det avslöjar att EAWn används för något helt annat än vad den var tänkt för. Den var tänkt för terrorister, och det är USA som pekar ut honom som terrorist. Kanske det är en A-EAW, en American European Arrest Warrant. Att Sverige inte vågar annat än lyda USA är allom känt. Att Sverige vägrar garantera att inte lämna ut honom likaså.