Citat:
Ursprungligen postat av Tuesday
T ex Herr A skrivs det om i JA-domen. Att han har dömts av TR och friats av HovR med mera. Den verklige mördarens namn står i domen där TQ döms för det nu preskriberade mordet.
ja..nu vi vet ju inte säkert om det var LA som mördade Johan även om mycket pekar åt det hållet och jag personligen tror att så var fallet. troligen får vi aldrig veta sanningen.
jag har en arbetskamrat som läste vid Vårdskolan den dagen Johan försvann och som lärare hade han Anna-Claras dåvarande sambo TW. TW hade tillbringat natten hos Anna-Clara och när han kom in i klassrummet samma morgon var hans beteende mycket märkligt. han hade knäppt skjortan fel och glömt att knyta skorna. han gav ett mycket stressat och panikartat intryck.
TW:s alibi betecknades dock av polisen som vattentätt. dom ansåg det uteslutet att TW skulle hunnit skjutsa Anna-Clara till Vårdskolan och sen åkt tillbaka och mördat Johan. min arbetskamrat tror fortfarande att TW var gärningsmannen p.g.a. hans beteende denna morgon.
under rättegången ( Tingsrätten) kom det fram att TW tidigare levt i samboförhållanden där han både misshandlat och hotat kvinnorna i fråga. han hade även hotat att mörda deras barn. han flyttade till S-holm efter rättegången.
som jag skrivit tidigare så är min åsikt att LA är gärningsmannen. jag anser att det fanns alltför många besvärande omständigheter omkring honom för att han ska kunna uteslutas som Johans mördare. han är ett mysterium den mannen..
får jag fråga..har du tillgång till JA-domen mot Quick?