Citat:
Ursprungligen postat av
P71
Det där är väl bara ett försök från Lambertz att etablera en sanning: nu börjar mediedrevet att ge med sig, vilket beror på att sanningen sjunkit in och de har förstått att jag har rätt, typ.
Quick-debatten kommer att lägga sig så småningom, och Lambertz kommer hela tiden att hävda att han hade rätt och att fler och fler människor, även jurister, håller med honom. Fram till dess är det bara för Lambertz att rida ut stormen.
Just därför vore det så roligt om åtminstone något av de åtta "mordfallen" kunde lösas. Therese Johannessen till exempel, sägs ju ha rövats bort till Pakistan. Tänk om man kunde hitta henne, livs levande! Skulle vara intressant att höra vad Lambertz då har att säga om Zampos markeringar och de brända benresterna i Örjeskogen...
I Yenon Levi-fallet lär det finnas en person numera boende i Tunisien som antingen själv har begått mordet eller i alla fall vet vem som gjort det. Men det är klart, har de undkommit rättvisan så här länge finns det väl ingen anledning att erkänna nu.
Jag tänkte mest på sista stycket i det han skriver det får absolut inte bli en jakt på sture bergwall och det får inte vara ett självändamål att vinna och triumfera.
Men något som Quickmaffian tycker är viktigt så är Zampo idag så har Penttinen en artikel om hur han anser att det gick till när Zampo och Quick pekade ut stenen i vattnet.
http://www.expressen.se/debatt/zampo-felet-har-inte-paverkat-utredningen/
Nu har Quickmaffian intagit följande ståndpunkter i detta, först pekar Quick ut stenen och sedan Zampo det är ett mycket viktigt bevis, sedan kom det att det var först Zampo sedan Quick som fått reda på var Zampo markerat då blev beviset plötsligt värdelöst, sedan var det plötsligt inget problem eftersom det inte var viktigt men kanske lite ändå och nu har vi fått reda på att det först var Quick som lite grovt pekade ut området sedan kom Zampo och finkammad och simmade ut till stenen. Men det är lite skoj att man aldrig hittar något där Zampo makerat. Det är därför lite egendomligt att quickmaffian så gärna klamrar sig fast vid hunden då den inte tillfört något substaniellt överhuvudtaget.
Men Quickmaffian hyser en stor tilltro till Quick och hans egenskaper. Han kan åka med bilar som inte finns, han får med sig oförvitliga människor på en mordresa enbart genom att föreslå att man ska åka och mörda någon, han får utan problem med sig en ung grabb med flickvän pår att böga lite mitt i vintern etc Han mördar närmare fyrtio personer utan att lämna spår. Några av de personer han mördar återuppstår. Att han dessutom har förmågan att förändra sitt dna är fantastiskt.
De enda han har problem med är att lämna korrekt information om morden. Då behöver han hjälp för att få det hela rätt, något som Penttinen helt osjälviskt gärna hjälper honom med