2010-07-21, 19:51
  #781
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NSO
Mycket intressant information. Det finns alltså ett socialtjänstärende i botten. Förmodligen en anmälan om oro för barn. Från vem undrar man? Barnomsorgen? BVC? Den biologiska pappan? Släktingar?

Ett annat alternativ är att familjrättssekreterna har missat våldet mot pojken inom ramen för en vårdnads- och boendeutredning och att det är därför som Socialstyrelsen ska granska Mjölby kommun.

Vad tror ni?
Kombo av socialbidrag och "samarbetsprogram" mellan MVC, Soc och BVC -> unga mödrar utan barnafader, ni vet...
Citera
2010-07-21, 19:59
  #782
Medlem
YngveFrejs avatar
Undrar vad vårdnadstvisten till största del handlar om, sett i från den biologiske pappans håll?

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article7481856.ab
Citera
2010-07-21, 20:13
  #783
Medlem
NSOs avatar
Svårt att säga. Mer umgängestid känns som en lågoddsare för den biologiska pappan.

Men det skulle vara riktigt sorgligt om det visar sig vara så att han befinner sig i en vårdnadstvist på grund av att han haft synpunkter på hur mamman och plastpappan hanterade den 2-åriga gossen. För i så fall har han fått rätt. På värsta tänkbara sätt.

Det kanske är så att socialen haft en vårdnads- och boendeutredning maa vårdnadstvisten där de slarvat bort eller inte undersökt våldsfrågan tillräckligt. Och sedan dödas gossen. Då förstår jag att Socialstyrelsen granskar...
__________________
Senast redigerad av NSO 2010-07-21 kl. 20:16.
Citera
2010-07-21, 23:23
  #784
Medlem
Pratbubblans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av melacko
Varför använder alla Z och P istället för personernas namn? Spelar det verkligen någon roll?

I krim-trådarna (och i andra trådar) är det vanligt att när man vet namnen på de inblandade (dvs namnen nämnts i tråden), så skriver man förkortningar istället i fortsättningen. Antingen första bokstaven i namnet eller en kombo av första bokstäverna i för- och efternamn. Helt enkelt för att det är "jobbigt" att behöva sitta och skriva ute hela namnet. Det är alltså inget sätt att dölja namnen - bara förenkla.

Ursäkta OT.
Citera
2010-07-22, 14:10
  #785
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pratbubblan
I krim-trådarna (och i andra trådar) är det vanligt att när man vet namnen på de inblandade (dvs namnen nämnts i tråden), så skriver man förkortningar istället i fortsättningen. Antingen första bokstaven i namnet eller en kombo av första bokstäverna i för- och efternamn. Helt enkelt för att det är "jobbigt" att behöva sitta och skriva ute hela namnet. Det är alltså inget sätt att dölja namnen - bara förenkla.

Ursäkta OT.

OT: Men för de som kommer in i tråden så här pass sent är det jäkligt besvärligt.
Hur kollar man lättast upp vad bokstäverna står för?
Citera
2010-07-22, 15:30
  #786
Medlem
Pratbubblans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pytt-I-Pannan
OT: Men för de som kommer in i tråden så här pass sent är det jäkligt besvärligt.
Hur kollar man lättast upp vad bokstäverna står för?

Man läser tråden så man inte ställer en masa frågor som redan är besvarade. Uppskattas av alla som diskuterar
Citera
2010-07-22, 15:56
  #787
Medlem
24-åring ska sinnesundersökas
http://www.corren.se/ostergotland/mjolby/?articleId=5292124&date=&menuids=
Citera
2010-07-22, 20:23
  #788
Medlem
Majgulls avatar
Idag var dödsannonsen inne i tidningen (Corren). Det stod bara "Theo" och så födelsedagen och dödsdagen och en kort vers.
Citera
2010-07-23, 23:28
  #789
Medlem
Stackars den lille tvåårige killen som hade oturen att få Patric Seavers till sin nya styvpappa.

När styvpappan Patrik Seavers var ensam med den lille tvååringen, så passade alltså styvpappan på att utsatta den hjälplöse tvåårige killen för synnerligen grov misshandel så att lillkillen dog.

Patrik Seavers är häktad på sannolika skäl (den starkaste misstankegraden) misstänkt för sitt förfärliga brott - synnerligen grov misshandel och vållande till tvååringens död.

Enligt obduktionen dog den lille tvååringen av yttre våld. Som jag förstår så har Patrik Seavers erkänt misshandel/att han använt våld mot den lille tvååringen som stämmer överens med det våld som orsakat tvååringens död.
Linköpings tingsrätt:
B 2839-10

Hoppas verkligen att denne styvpappa Patric Seavers får sitt rättmätiga straff för sitt hemska och mycket allvarliga brott - mordet på den lille oskyldige tvååringen.

Brottet synnerligen grov misshandel är ett nytt brott sedan 1 juli 2010 och är värre än grov misshandel och ger mellan fyra och tio års fängelse.



Tankarna går till den mördade lille tvåårige Theo och hans anhöriga.
Citera
2010-07-24, 09:55
  #790
Bannlyst
Jävla äckel den där Seavers. Hoppas dom låser in honom för evigt.
Citera
2010-07-25, 02:52
  #791
Medlem
syra_kukens avatar
Inget nytt än? hoppas på hårt straff,livstid vore mest rimligt om ja fick leka domare för en dag
Citera
2010-07-25, 04:45
  #792
Medlem
carass avatar
både misstänkte och mamman verkar ju vara psykiskt störda. är ledsen för den tvåårige pojken som hade oturen att hamna i detta. är oerhört tråkigt och tragiskt. fanns det inga varningsklockor? ingen anhörig eller annan som kunde larmat för att förhindra detta?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in