Citat:
Ursprungligen postat av tigrispanthera
Hur mycket vägde dina lik då?

Mitt "lik" var lyckligtvis bara medvetslöst, men vägde 65-70kg, skulle jag tippa.
Citat:
Ursprungligen postat av dip
Han flög på honom på uppfarten, och sedan har han släpat honom igenom trädgården och ner för källartrappan, RNs adrenalinpåslag lär ha varit genom taket, alla uppgifter säger att MBs kropp skall ha varit extremt tilltygad jämfört med syskonen dvs vreden och hatet har varit okontrollerat i det fallet.
RNs "planering" lär ha upphört i samma sekund som han högg sina syskon, och sedan återupptagits när han började ta sig ifrån härnösand.
Där han flög på MB hade alltså folk kunnat se honom, så vänligen placera "planerings" teorin i närmsta dokument förstörare. RN har alltså ej kunnat kontrollera sig så pass att det är gjort utan insyn, utan flygit på honom där det är öppet och sedan släpat honom.
Jag håller med om att detta, efter vad vi vet i dagsläget, är det mest sannolika scenariot.
Däremot kan man inte
utesluta att RN haft en plan (bra eller dålig), men att den inte föll ut som han hade tänkt sig. Att MB utsattes för det stora våld som omtalats skulle då kunna bero på att han antingen ville oskadliggöra MB så fort som möjligt, med tanke på det utsatta läget, eller som en konsekvens av våldsamt stegrande stress när planen höll på att gå i stöpet. Ren spekulation, naturligtvis, och jag håller fortfarande föregående teori som mest sannolik!
Citat:
Ursprungligen postat av 60-talist
Vilket skulle betyda att R mår ganska bra nu, och är befriad från den värsta ångesten, men den kommer tillbaka, som ett brev på posten..... så fort han inser vad han gjort o inte längre är styrd av ångesten (delvis p g a att han är inlåst o även får hjälp att förstå sina känslor) så kommer han må rent för djävligt dåligt, tror jag. Å då - e risken att denna unge man tar sitt liv. Inte förr och inte under brotten, utan först efteråt..... om han nu någonsin inser vidden av sitt handlande, det vet vi ju inte ännu.... men jag tror han kommer förstå lite mer när han är inlåst o under bevakning..... gör han inte det: ja, då är det inte så mycket att göra åt.
Jag tycker det för överigt är märkligt att så lite "läckt" ut om R i media o här på FB, med tanke på vad han gjort.... kanske är det så att folk inte visste så mkt om honom, eller kände till hur han mådde och vad han gjort..... Respekt för anhöriga för att han bor i liten by tror jag inte ett skit på, tror det är tvärtom i små städer, men däremot tror jag att folk faktiskt inte visste så mkt om denna unge man, han var och kanske även förblir ett mysterium.
Jag tvivlar starkt på att RN mår "ganska bra" nu. Han har förmodligen mått mycket dåligt under en lång tid, och det är inget man återhämtar sig ifrån på så kort tid, oavsett orsak. Han kan mycket väl ha känt en lättnad i omedelbar anslutning till morden, men den har nog lagt sig för länge sedan.
Huruvida det råder någon risk för självmord i ett senare skede beror helt på hans personlighet. Alla människor blir inte suicidala oavsett hur dåligt de mår, det är mycket individuellt. Med tanke på att han förmodligen, som sagt, mått mycket dåligt under en längre tid, men inte visat några tecken på självdestruktivt beteende (såvitt vi vet), misstänker jag, i bästa amatörpsykologiska anda, att risken för att RN skulle begå självmord är minimal.