• 1
  • 2
2004-03-22, 23:16
  #1
Medlem
M2ks avatar
Fick en oemotståndlig aptit efter löksoppa. Tillhör mina absoluta favoríter, nästan i klass med ungersk Gulasch (gulyás), som jag förälskade mig i vid ett besök i Warszawa, Polen (på den tiden då växlingkursen gjorde fattig svensk till 'rik baron'. Era? -> pre-järnridåfall ~Gomulka härskade, historieböckerna berättar).

Hursomhelst, den salta smaken och löken borgar för efterreaktion. Näst efter klassisk torsdags-ärtsoppa kommer löksoppan, ser fram emot ett livligt dygn, sas...

Epilog: Måltid avslutad. Det börjar redan att mullra i kistan, gôtt...


===============================
Egen framgång är guld värd, andras motgång heller icke att förakta
===============================
*Håll dig till ämnet*
Citera
2004-03-23, 00:54
  #2
Medlem
StigAllans avatar
Du snackar om ärtsoppa.
Denna var i Aftonbladet och vid provsmakning med inkluderad fläskkorv klart godkänd.

Ärtsoppa med fläsk

500g torkade gula ärtor
400 g rimmat sidfläsk
ett par goda korvar, traditionen bjuder fläskkorv
2 stora gula lökar
2 buljongtärningar
1 tsk torkad timjan
1 tsk torkad mejram
3 cm färsk ingefära
senap
salt

Lägg ärtorna i blöt över natten i 1,5 l vatten.
De får gärna bada ett helt dygn.

Koka upp ärtorna i blötläggningsvattenet i en stor kastrull.
Skala löken och skär i klyftor.
Skala ingefäran.

Dela fläsket i ett par tre bitar.
Skumma den blivande soppan när vattnet kokar.
Lägg i fläsket, löken, ingefäran och buljongtärningarna.
Dra ner värmen så att soppan inte stormkokar. Då kan den bränna fast. Rör därför också om då och då när den börjar tjockna.
Krydda med timjanen och mejramen och lägg i korvarna efter en och en halv timme eller när du tror att det är en halvtimme kvar på koket.
Då ska fläsket kännas kokt och soppan vara ganska tjock. Den ska bli nästan som puré när den är klar.

Fiska upp ingefäran och släng den. Fiska upp korven och fläsket och skär i skivor.
Om du vill så kan du även fiska upp löken men jag tycker den ligger bra i där soppan.
Smaka av soppan med möjligen en gnutta salt och mer mejram och timjan. Det ska vara en rejäl smak av örterna.

Servera soppan med fläsket, korven och din favoritsenap.

Sedan kommer pannkakorna.
Citera
2004-03-23, 01:02
  #3
Medlem
~Milla~s avatar
Måste jag flirta för att få receptet....?

På löksoppan alltså.
Citera
2004-03-23, 01:05
  #4
Medlem
StigAllans avatar
Om du har lust att vänta så kan jag slänga in ett löksopperecept också.
Citera
2004-03-23, 01:19
  #5
Medlem
~Milla~s avatar
Jorå.. jag hade inte tänkt att äta den nu ändå...

Sitter och äter en tunnbrödmacka nu...
Citera
2004-03-23, 01:26
  #6
Medlem
StigAllans avatar
Soupe ā l'Oignon
(Löksoppa)

Löken till en löksoppa måste puttra länge och sakta i smör och olja och sedan sjuda länge och sakta i buljong för att utveckla den djupa, fylliga smak som karakteriserar en perfekt löksoppa. man bör därför räkna med att det tar 2 1/2 timme från det man börjar tills soppan är färdig. Den förberedande fräsningen i smör kräver en viss övervakning, men själva kokningen kan försigå utan tillsyn.

6-8 portioner.
7 1/2 hg eller ungefär 12 dl tunt skivad gul lök
45 g smör
1 msk olja
1 tsk salt
1/4 tsk socker
45 g mjöl
2 l högklassig kokande buljong
1 dl torrt vitt vin eller torr vermouth
Salt och peppar
3 msk cognac

Låt löken puttra sakta i smöret och oljan under lock i 15 minuter.

Ta av locket, öka värmen till måttlig och rör i salt och socker. Bryn i 30 - 40 minuter och rör om flitigt tills löken fått en jämn, mörkt guldbrun färg.

Strö över mjölet och rör om i 3 minuter.

Ta kastrullen av värmen och rör i den kokande buljongen. Tillsätt vinet och smaka av. Sjud med locket på glänt i 30 -40 minuter eller mer och skumma av då och då. Smaka av igen.

Taq av plattan tills soppan ska serveras. Värm upp igen tills soppan sjuder.

Rör i cognacen alldeles innan soppan serveras.
Citera
2004-03-23, 01:30
  #7
Medlem
StigAllans avatar
Glömde påpeka att löksoppereceptet är ur "Det goda franska köket"
Väldigt smakligt anser jag.
Citera
2010-10-09, 19:29
  #8
Medlem
Provokatörs avatar
Läste precis Tore Wretmans recept, men provar nog detta istället.

/Provokatör
__________________
Senast redigerad av Provokatör 2010-10-09 kl. 19:36.
Citera
2010-10-09, 19:31
  #9
Bannlyst
Det tråkiga är att man skiter så illa efteråt
Citera
2010-10-10, 12:12
  #10
Medlem
mrcleans avatar
Jamie Oliver gjorde en löksoppa som jag tyckte såg riktigt god ut.

http://www.channel4.com/food/recipes...ecipe_p_1.html
Citera
2012-01-18, 18:52
  #11
Medlem
mjamjas avatar
Jag väcker liv i tråden, då jag hade tänkt laga löksoppa till förrätt i helgen. Jag har dock aldrig lagat det förr och har inget bra recept att följa. Jag har ju såklart googlat runt lite och hittat lite recept som verkar intressanta, men jag vet ju också att det finns många duktiga kockar här på FB och därför frågar jag här; är det någon här som sitter inne på ett trevligt recept på löksoppa?
Citera
2012-01-18, 19:09
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mjamja
Jag väcker liv i tråden, då jag hade tänkt laga löksoppa till förrätt i helgen. Jag har dock aldrig lagat det förr och har inget bra recept att följa. Jag har ju såklart googlat runt lite och hittat lite recept som verkar intressanta, men jag vet ju också att det finns många duktiga kockar här på FB och därför frågar jag här; är det någon här som sitter inne på ett trevligt recept på löksoppa?
Det som inte sagts tidigare är att det skall toppas med krutonger och riven ost innan servering. (I portionsskålar som gratineras i ugnen. Annars finns utmärkta recept i tråden så jag tillför inte ytterligare ett.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in