Citat:
Ursprungligen postat av
trendman
Det kommer inga svar förrän moderatorerna fått klartecken från admin.
Har nog inte så mycket med det att göra som att det är omöjligt att svara på det mesta eftersom det varierar enormt kraftigt mellan mods med olika delforum och mellan olika tidpunkter. Sen går vi inte ut med detaljer kring hur vi arbetar för att inte underlätta för systematiska regelbrytare. Men visst, om admins inte tycker denna tråden är lämplig så låses den, oavsett vad jag eller andra mods tycker.
Ibland är det hektiskt som fan, ibland är det cool-lugnt. Tiden som läggs ner kan variera från noll minuter till flera timmar vissa dagar. Beror också på vilka och hur många delforum man modererar. Det kan vara jobbigt ibland, och kul ibland. Kul när man hjälper någon som fås att greppa grejen med forumet, trist när det är stört omöjligt att få någon att förstå att vi tex faktiskt inte bryr oss om vilka åsikter någon råkar ha. Vi följer helt träigt regelverket. Det diskuteras massor i Outlaw om regler, tolkningar av reglerna, i enskilda omröstningar osv, osv. Det kan ta lika mycket tid som modereringen på forumet.
Det bästa tycker jag är att det är ett ställe där man faktiskt får tycka vad man vill. Det sämsta är att det kan missbrukas av typer med agenda, som är smarta nog att följa reglerna och lätt lurar andra i regelfällor och/eller försöker sabotera diskussionerna. En trist sak är också att det inte kan vara heltransparent med modereringen, men det hade inte funkat eftersom det hanteras känsliga uppgifter som hot och outningar. Men vi har i alla fall meta-Flashback där folk kan lyfta missnöje publikt och/eller fråga om moderering. Jag tror att Flashback har ovanligt mycket tålamod och öppenhet när det gäller moderering och motivering till den. Åtminstone har jag aldrig sett nått liknande vad gäller forum som är så diskuterande kring sin egen moderering som Flashback. Men det finns kanske som jag har missat.
Vad gäller envetna individer som klagar så är det inte så farligt tycker jag personligen. Man kan inte göra mer än att förklara ett par tre gånger, och förstår de ändå inte (eller för den delen bara inte håller med om bedömningen) så är det inte så mycket att göra.