Citat:
Ursprungligen postat av Oboro
Tar vi en "neger" exempel: Haiti.
Jag såg massor av bilder och filmer på hur dom slog sönder andra skadade.
Plundring överallt.
Dom badade i skit.
Dom skinnflådde kropparna.
Dom fick mycket mycket pengar och dom har inte kunnat klura ut vad man ska göra med pengarna.
Dom drabbades av "epidemi" fast dom är Afroamerikaner.
Det var våldtäkt överallt.
Dom satt och glodde respektlöst på staplade kroppar som dom sedan kastade någonstans, helt obegripligt.
Varför?
Ett vanligt argument är att de vita är att skylla för att de inte intervenerar mer kraftfullt. På samma sätt med massvåldtäkterna i Libyen nu - många är nätkommentarerna med hat mot västvärlden och rop i stil med:
Varför gör ni inget? Det är Rwanda återigen! Det är en märklig vändning att vi i västvärlden är ansvariga för att man i vissa nationer brutalt attackerar sina landsmän. När blev vi rastvakter?
Ett annat argument jag hör ofta i diskussioner är att beteendet kommer av kulturinslag, fattigdom och korrupta makthavare. Som om detta skulle vara skilt från folket och något man inte kan värja sig emot! Kulturen skapas ju av folket själva och är inte någon utifrån kommande och påtvingad storhet. Det är en bisarr ursäkt. Dock är detta ett resonemang som redan förts i tråden, men man blir så förbluffad när man hör det så det tåls att nämnas igen.
Krishantering är annars ett mycket intressant ämne när det gäller att studera olika folkslags karaktär, organisationsförmåga, uppfinningsrikedom och empati. Haitis dekadens och ointresse för självhjälp är en aning komprometterande för deras trovärdighet. De kan ju inte fortsätta att lira fotboll bland ruinerna när västvärlden tröttnar och åker hem.