Citat:
Ursprungligen postat av
DViking
Den alternativkostnad som ett högt värderat boende innebär ska enligt de principer som gällde före 2008 synliggöras via fastighetsskatten, med avdragsrätt för räntekostnader gentemot denna.
Avskaffandet av fastighetsskatten (i princip) och bibehållen avdragsrätt för räntekostnader skapade alltså en asymmetri och eldade dessutom på bostadspriserna på ett väldigt ensidigt sätt. Inget snack om att fasa ut fastighetsskatten som en del orerar om här i andra sammanhang.
Symmetrin är kvar. Skatt på inkomst av kapital matchas av avdrag för underskott av kapital. Dubbelbeskattning uppstår därför inte.
Du har bara inte förstått var symmetrin befinner sig. Och du har antagligen ingen aning om vilka principer som skattesystemet är baserat på. Trots att det förklarats i forumet flera ggr.
Svamlet om att fastighetsskatten och avdrag för underskott av kapital har något med varann att göra vet jag inte riktigt varifrån det kommer. Troligen någon (S) ledarskribent som fantiserat.
Det finns ingen koppling alls. Så det är smått obegriplig hur folk fantiserar om detta.
-----------------------------
I skatteuppgörelsen på 80-talet så slog man ihop "inkomst av bostad" och den då lilla fastighetsskatten till det som sedan blev fastighetsskatt på 90-talet. Fastighetsskatten vi hade som togs bort på 2000-talet var alltså i huvudsak skatt på "inkomst av bostad".
Någon kan undra vad "inkomst av bostad" är. Uthyrning kanske. Nej. Detta kräver en del koppar kaffe.
Resonemanget tidigare var att den som hyr måste ju betala hyra. Men den som bor i villa slipper det. Därför hittade man på att den som bor i villa hade en inkomst i det att man slapp betala hyra. Och skulle därför beskattas för det.
Någon sjuk hjärna har alltså fantiserat ihop att "inkomst av bostad" har något med avdrag för underskott av kapital att göra. Friskt är det inte.