Citat:
Ursprungligen postat av
public_enemy
Vilket faktiskt visar att priserna i Stockholm styrs av hur mycket man får låna (ok, markpriset är högre, men det stod ju bara för 22% av byggkostnaden inkl kommunala avgifter).
Mja, jag tittade vidare lite men nu i Tokholmsområdet.
Nyproduktion i Nynäshamn och Upplands Väsby hamnar i intervallet 24K - 27K i totalt pris med antagandet om 20 SEK/kvm i driftskostnad i månaden (resten av avgiften till räntor). Vet inte om det antagandet är riktig men å andra sidan rör det inte på sig så mycket om man ändrar den.
Gör man samma i Hässelby Strand landar det på 30 KSEK. Där är det kanske ett bättre läge som drar upp markpriset.
Det ser alltså inte ut som att det skulle vara direkt dyrare i Sverige än i Tyskland.
Ska man däremot ha något i Vasastan så åker väl priset upp en hel del. Men då talar vi bara om läge. Och att folk nu råkar vilja pynta extra mycket för läget får väl sägas vara deras önskemål. Och centrala Stockholm borde vi väl kunna bortse ifrån som ett udda specialfall.
Kan vi nu producera och sälja något för 24 KSEK /kvm i Nynäshamn så speglar de byggkostnaden plus något markpris.
Och med det kan vi gå tillbaka till ursprungsfrågan. Faller priserna så måste priset på nyproduktion också falla. Eller så måste urbaniseringen stanna. Annars förstår jag inte hur priserna skulle kunna gå ned. Eller, ja att folk börjar bo tätare är väl också en möjlighet.