Citat:
Ursprungligen postat av Blash
Har inte hunnit läsa igenom hela tråden, så det är viss risk för att frågan redan har ställts. Men hur tror ni (någon med insikt) att framtidsutsikterna ser ut för IB-branschen? Om jag har förstått det rätt så är i dagsläget HHS den bästa svenska utbildningen inom IB, men kommer det förbli så? Skulle det i framtiden kunna bli så att det efterfrågas större matematikkompetens och att personer som har läst teknisk fysik och dyl. tar över inom IB?
Som orkarN nämner så är svaret ganska beroende av vad du menar med "IB-branschen".
Generellt sett kan man dela in en IB i två delar:
- IBD (Advisory/M&A)
- Markets (Trading/securities).
Inom IBD-delen kan du nog inte räkna med något plötsligt uppsving för KTH-studenter, då kunskaper inom accounting/finance är betydligt mer relevant än avancerad matematik.
På markets å andra sidan finns det kvantitativa roller (inom trading & risk) där ingenjörsutbildningar slår exempelvis HHS. Däremot, vad du inte får glömma är att det finns en hel uppsjö av salespositioner på market-sidan också, där det är ganska svårt att argumentera för att det behövs en kvantare.
Således, det finns inga direkta argument för varför HHS roll som target-school för londonbankerna skulle förändras, men det finns definitivt positioner där en KTH-are är mer lämplig (både idag och imorgon).