Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Samtalen mellan en polis och Bertil är också ett faktum (givet att poliskollegan fattat rätt), men detta faktum är inte ett problem i sig. Problemet uppstår bara om man spekulerar vidare och fantiserar om vad denne polis kan ha tänkas sagt, men detta är inte ett faktum.
En polis som är bekant med den huvudmisstänktes far har åtta telefonsamtal (något som den polis som leder utredningen uppenbarligen tycker verkar skumt) med den misstänkte, innan han först efter två dygns omotiverad fördröjning hämtas in till förhör. Om det här är ett faktum så är det naturligtvis ett problem. Åtminstone för Linna och för rättssäkerheten.
Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Men nu får du ändå hålla dig till verkligheten när du klandrar åklagaren (eller syftar du enbart på mig, oklart?):
- den vita bilen nämns tydligt i TRs dom (s.21, 30). Bevisningen har alltså uppenbarligen förelagts rätten.
- Att Sune först pekat ut Bertil framgår redan i inledningen av TRs dom (s.10).
- Nils eventuella motiv att peka ut Linna diskuteras också utförligt.
Jag syftade enbart på ditt inlägg. Din beskrivning av fallet var mycket ensidig eftersom du bara tog upp sådant som kan uppfattas som besvärande för Linna. Sedan tycker jag också att åklagaren har gjort lite på samma sätt, och det skall han naturligtvis klandras för. Kanske han också tar upp enstaka saker som talar till Linnas fördel, men det verkar vara motvilligt. Ta t.ex. snusprillan. I de exempel du tar upp var det väl snarare domstolarna som var lite mer kritiska.
T.ex. menade ju åklagaren att vittnet hade sett fel, och att den vita bilen egentligen var röd (eftersom det passade in på Linnas bil). Att man inte kunde bortse från möjligheten att Nils hade hittat på historien var knappast heller något som åklagaren hade skrivit. Domstolen gav ett lite mer seriöst intryck.
Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Min tanke var att Draifos kunde förklara hur han menar att Nils skulle resonerat där. Du kanske kan låta Draifos utveckla sina tankar, eller kanske ge din bild av saken?
Det var just hur Nils skulle kunna ha resonerat jag beskrev, precis som habet uppfattade det.
Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Fakta, Draifos, går i bägge riktningarna. Ska du var faktapolis så får du allt se till att ha torrt på fötterna så du inte lurar mindre insatta:
- DNA-spåret pekar inte i sig på en annan GM eftersom det inte finns något som säger att det har med brottet att göra. Som du säkert vet går det en väg till en annan fastighet bredvid ladan och halva Norrland snusar. (hade man hittat DNA från Nils, Bertil eller Linna hade värdet varit enormt eftersom alla tre nekar till att ha varit där i anknytning till mordet).
- fingeravtrycket pekar heller inte på en annan GM. GM har med allra största sannolikhet haft handskar, i synnerhet som mordet skedde på senvintern.
DNA och fingeravtryck skickades till SKL just för att man tror att det kan komma från gärningsmannen. Nu visade det sig att DNA:t kom från någon annan. Detta talar till Linnas fördel. En objektiv utredare bör rimligen fortsätta att tro att snusprillan kan komma från gärningsmannen. Här verkar man i stället förkasta snusprillan som bevismaterial så fort det visar sig att den inte kommer från Linna. Den hamnar inte ens i "slasken".
Angående fingeravtrycket sade Sune Lindberg att ingen annan än bröderna hade hanterat "fiskelådan" eller vad man nu kallade den. Som jag minns det hade det tagits några hundralappar ur den lådan vid rånet. Fingeravtrycket kommer därför troligen från gärningsmannen. Det framgår av ett tidigare inlägg i tråden att det ännu oidentifierade avtrycket låg ovanpå de som kom från bröderna Lindberg. Det kommer alltså från den som sist tog i lådan, antagligen från gärningsmannen alltså.
Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Nu var ju själva poängen att vi faktiskt inte vet vad de talade om, polisen och Bertils far, men den lilla detaljen stör inte dig.
Jag har inte sett någon uppgift om att polisen och Bertils far har pratat med varandra. Jag tror att du tänker på de åtta samtalen mellan polisen och Bertil innan han hämtades in till förhör. Vi vet naturligtvis inte vad de talade om, men en god gissning är väl att man kom in på det där rånmordet som nyligen hade skett, och där Bertil hade utpekats som gärningsman.
Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Det hindrar självfallet inte att Nils kan ha diskuterat rånplaner med Långaredspolacker, Bertil eller gud fader själv. Vi har däremot inget som talar i den riktningen.
Nej, vi vet inte vad Nils diskuterade med kriminella kvällen innan rånet. Det där är väl något som har framkommit på senare tid. Hade de här kontakterna däremot framkommit under utredningen så hade nog Nils fått svara på en del frågor. Å andra sidan hade kanske "polackerna" avförts direkt, eftersom man antagligen inte skulle ha lyckats hitta någon koppling mellan dem och Linna.