Citat:
Ursprungligen postat av
stebe2
Några frågor som kommer ge klarhet:
1) Hur är det med orsaken till att t ex isbjörnen har vit och varm päls?
2) Vilken roll har mutationer spelat?
3) Vilken roll har det naturliga urvalet spelat?
4) Har det naturliga urvalet kunnat styra uppkomsten av den information som kodar för vit och varm päls?
5) Har det naturliga urvalet på något indirekt sätt kunnat styra uppkomsten av informationen som kodar för vit och varm päls?
6) Förklara i så fall hur detta gått till?
7) Om man zoomar ut och ser på hela bilden över en lång tid... Är den grundläggande orsaken till att isbjörnar har vit och varm päls p g a att mutationer råkat orsaka uppkomsten av denna information som kodar för detta?
8) Eller om man zoomar ut och ser på hela bilden över en lång tid... Är den grundläggandeorsaken till att isbjörnar har vit och varm päls p g a det naturliga urvalet, d v s kylan?
stebe2
Du använder en del vaga ord som kommer att röra till det, men låt oss göra ett försök.
1) detta beror på en kombination av två faktorer. Den första är att isbjörnarnas förfäder har levt i en miljö där en tjockare och vitare päls skulle göra det möjligt för dem att erövra en annars outnyttjad ekologisk nisch. Den andra orsaken är att det i denna björnpopulation vid någon tidpunkt uppstått de nödvändiga mutationerna för att pälsen skulle kunna få just detta fenotypiska uttryck.
BÅDA dessa faktorer har alltså varit nödvändiga.
2. Mutationerna har gjort pälsen tjockare och vitare
3. Det naturliga urvalet har gjort att dessa mutationer gynnats och spridits i populationen
4-6. Oklart vad som avses med att "styra uppkomsten av informationen". Vad menas med "styra" och vad menas med "information"? Miljön kan förstås i allmänhet inte direkt orsaka en specifik mutation. Däremot så kan den "styra" utvecklingen i den mening att arter som lever i en viss miljö tenderar att ackumulera mutationer som gör dem bättre anpassade till den specifika ekologiska nischen. Att isbjörnar har tjock, vit päls får väl anses som högst förutsägbart, och är därmed per definition inte en slump. Jag vet inte om du godtar detta som en "styrning" eller om du använder ordet i någon annan mening.
7-8. Varför vill du sätta dessa två i motsatsförhållande när det är så uppenbart att BÅDA är nödvändiga för att kunna ge en adekvat förklaring? Det är som att fråga om den grundläggande orsaken till att en eld kan uppstå är gnistan eller det brännbara materialet. Som kreationist borde du väl inte ha svårt att känna igen ett oreducerbart komplext system när du ser det?