Citat:
Ursprungligen postat av
BarryHero
Har Zlatan blivit en filmare på äldre dagar? Tror det är tredje gången sen han kom till MLS som han blir antingen bötfälld eller avstängd för filmning.
Kan inte minnas att han höll på mycket med sånt i Europa förutom nåt svandyk när han var en ungtupp i Nederländerna.
I någon mening, ja. Fast jag tycker att det har pågått en längre tid, åtminstone sedan United och kanske även i PSG. I alla fall när det gäller att förstärka och överdriva smällar i dueller. Tror att just det handlar om att han tycker att han särbehandlas på grund av sin storlek, att domaren ofta blåser av honom i regelrätta dueller, och då försöker han att "ge igen" med samma grej. Om man väl börjar att ha inställningen "jag måste filma/förstärka för att vinna frisparkar" blir det nog snabbt en vana och något som sker på ren instinkt.
Med riktiga filmningar är han förstås inte i närheten av proffsen, typ PSG:s fronttrio. Men det blir säkert en och annan ändå. Plusbetyg till MLS att man faktiskt bestraffar sådant.