Citat:
Ursprungligen postat av
Trillske
Uniteds fans frågar sig om Zlatan efter en halv jävla säsong är större än RvP som bland annat sköt dem till en ligatitel, har redan satt hans enorma påverkan på klubben i en historisk kontext, och frågar sig precis hur högt han kan hamna på bara två säsonger.
Hela England är överens om att ingen sedan Cantona haft den här mäktiga påverkan på klubben, merparten av England är överens om att Zlatan är ligans bästa anfallare och många att han är ligans bästa spelare den här säsongen. Det som framförallt är på tapeten är hur han lyfter hela laget.
Halva flashback undrar istället varför han får vara kvar i klubben. Heja Sverige.
Det är logiskt. Hade Zlatan hetat Kalle Svensson och haft en kristen protestantisk bakgrund hade det inte funnits något negativt här på flashback. Det sticker i många "sverigevänners" ögon att Zlatan heter Zlatan Ibrahimovic och kommer från en muslimsk bakgrund.
Just nu är det delad första plats mellan Zlatan och Kante om player of the year, men det är 3 månader kvar på säsongen och jag är övertygad om att Zlatan komemr att stå för en hel del magi under denna period som tillslut kommer att ge honom player of the year i PL.
Helt sinnesjukt stolt att han är svensk! Hade beundrat honom vilket land han än kom ifrån men att han är svensk är pricken över i.