Citat:
Ursprungligen postat av Norpheus
Du har missuppfattat det hela. Meningen var inte att burqakvinnorna skulle representera invandrarnas sammansättning utan något helt annat. Dessutom så är en stor majoritet av all utom-europeisk invandring islamisk, och vi har idag ca 400.000 muslimer. De beräknas vara majoritet runt 2030-2040.
På vilket sett hetsar SD mot en folkgrupp?
Än en gång, de flesta invandrare är icke muslimer. Även idag kommer det väldigt många invandrare från Europa, Kina, Indien, Sydamerika och Afrika som inte är muslimer.
Att vi har 400 000 muslimer har heller inget med Burqakvinnorna att göra då nästintill alla muslimer i Sverige på sin höjd bär sjal medan de flesta inte ens gör det.
Muslimer kommer aldrig bli majoritet i Sverige, De flesta som invandrar till Sverige är som sagt inte muslimer, enda sättet att muslimer blir majoritet i framtiden är om svenskar skulle masskonvertera till Islam och jag tror den chansen är relativt liten.
Sedan är det inte bara invandrare som bär Burqa. Undersökningar i Danmark och Frankrike har visat att de flesta som bär Burqa där är konvertiter, alltså handlar det om att konvertiter vill bli mer dynamiska i sin tro och bär därför Burqa. SD har som vanligt ingen koll på verkligheten.