Citat:
Ursprungligen postat av Kingen_king
Så du tycker det är demokratiskt att ha tomma stolar? Och det för att du tycker sossar och vänsterpartister tar fel beslut?
Är du medveten om att det talar emot sej självt? Tomma stolar stärker övriga partier och det var dessutom inte det väljarna röstade för. Helt enkelt en demokratifråga.
Men en naturlig del i det politiska spelet. Ett parti växer för snabbt, stolarna måste fyllas i vilket fall. Det är inte som att världen gick under. Om du ska klaga på tomma stolar så kan du kolla hur ofta hela riksdagen är samlad.
Ett svar på andelen tomma stolar kan vara den extrema hetsen mot SD, rasister, islamofober etc. Du tror inte det kan medföra något mot en politiker ute på vischan? Hans/hennes barn blir mobbade, kallade rasister, du tror inte sådant kan spela in i att folk lämnar?
Demokrati är så mycket mer än en tom stol i hultsfred.