Citat:
Ursprungligen postat av Jpz
Imorrn börjar jag min träning för första gången på många år. Jag har alltid haft problem med att gå upp i vikt, så jag tänkte köpa mig nå gainer. Min fråga är om man kan blanda gainer och proteinpulver? eller kommer magen typ säga nej, eller kanske man får mindre effekt?
Tänkte gainer som typ mellanmål och dylikt, och protein direkt efter träning.
En gainer innehåller ju redan rätt mängd proteinpulver (gainer = 75% socker + 25% protein). Dvs de har bara blandat proteinpulver med socker (malto) som du sen köper färdigblandat.
Ta gainern efter träningen och proteinpulver innan träning. Det är så man äter för att optimera träningen. Fast jag hade inte valt att köpa gainer ifall jag ville gå upp i vikt. Bättre att lära sig äta rätt. En gainer innehåller inte så mycket. Du kan likaväl äta 100g choklad och dricka en drink proteinpulver för att ta ett exempel.