• 1
  • 2
2009-09-14, 18:42
  #1
Medlem
Salgouds avatar
Så var omgång 2 slut och bidragen mottagna. 5 blev det totalt.

För er som inte sett tråden om tävlingen kan ni läsa här:
https://www.flashback.org/showthread.php?t=979800

dePaul var vänlig nog att ställa upp som domare, och här är ingredienslistan han gav oss att jobba med:

Citat:
Ursprungligen postat av dePaul
OK, då var det dags för tävling # 2. Här kommer den nya listan som den här gången handlar om "fågel". Vi höjer svårighetsnivån ett snäpp.

Ingredienser:
  • Russin
  • Vitt bröd
  • Mjölk
  • Ädelost
  • Foie-gras eller kycklingleverpaté
  • Kyckling
  • Smör
  • Cognac eller Brandy
  • Vitt vin
  • Salt
  • Svartpeppar
  • Grädde
Lycka till!

~Paul~


Nu är det alltså dags för röstning, och alla flashbackare har röster att kasta. Närmare bestämt har ni 3 stycken:

1. Kreativitet - Ge denna rösten till den ni tyckte använde ingredienserna mest kreativt.
2. Presentation - Bäst framställda maträtten
3. Egen motivering - Här får ni rösta efter egna kriterier (så länge det har med maten att göra, rösta alltså inte på något för att ni har samma bestick eller liknande). Ni får gärna rösta på maträtten ni helst skulle laga eller äta själva.

Motveringar är inget krav men ytterst välkommet.

Vinnare kommer att utses på fredag kl 21.00 baserat på
1) Era röster, en sammanräkning kommer att göras och presenteras
2) dePauls bedömning - som vår proffsdomare har dePaul ett antal egna kriterier och kommer utse en egen vinnare

Hur man röstar:
Bidragen kommer att presenteras nedan, och namnges bidrag 1, bidrag 2, bidrag 3 samt bidrag 4. För att kasta en röst skriver ni helt enkelt vilken röst ni ämnar avlägga följt av bidrags nummer, dvs:

Presentation: 2
Kreativitet: 1
Eget: 3

Man kan ge samtliga röster till samma bidrag.


Och så var det dags för bidragen. Tävlande ombedes att inte rösta, samt försöka undvika att avslöja vilket bidrag som tillhör er.


Bidrag 1:
Citat:
Här kommer mitt bidrag:

Kycklingmacka

Ingredienser:
50 ml Russin
1 tjock skiva Franskt bondbröd
Mjölk
75 gram Bleu d'Auvergne
3 st Kycklinglevrar
1 st Kycklingfilé
Smör
50 ml Konjak
150 ml Sauternes
Salt
Svartpeppar
150 ml Grädde
Allt på listan var med - förutom detta använde jag:
1 nypa Muskot
Vetemjöl

1) Förbered genom att marinera russinen i konjaken, gärna över natten
2) Blanda vinet, grädden och russinen (med marinad). Koka ihop tills hälften återstår
3) Kör kycklingfilén i matberedaren med 1 msk smör, lite salt, peppar och muskot (ytterst lite). Kör till en helt slät färs. Rulla små frikadeller.
4) Koka upp mjölken. Lägg i frikadellerna och sjud i 5-7 min. Ta upp dem.
5) Stek brödskivan i smör.
6) Vänd levrarna i lite vetemjöl, salta och peppra, stek i smör tills de är rosa inuti
7) Smält osten i vin/gräddblandningen
8) Lägg frikadellerna på brödet
9) Lägg levrarna på frikadellerna
http://www.ladda-upp.com/bilder/2379...-omg-C3-A5ng-2
10) Häll såsen ovanpå och runt mackan
http://www.ladda-upp.com/bilder/2379...-omg-C3-A5ng-2
11) Servera med ett glas Sauternes
http://www.ladda-upp.com/bilder/2380...-omg-C3-A5ng-2

Kommentar: Jag har aldrig gjort något likande tidigare, skulle jag göra det igen skulle jag nog skippa frikadellerna . De tillförde inte så mycket. Såsen blev dock otroligt god.

Bidrag 2:
Citat:
Mitt lilla och ganska enkla bidrag.

http://img36.imageshack.us/img36/6381/10709431.jpg
http://img401.imageshack.us/img401/668/44507392.jpg

Började med en kycklingfile som först fick en stekyta(lite salt och peppar på). Därefter skar jag små snitt på ovansidan som jag stoppade med cognacs marinerade russin och lite ost ovanpå innan den åkte in i ugnen för att bli klar.

Den serverades ovanpå en russinsås meden bas av kyckling buljong och vitt vin. Körde i lite grädde, smör och en skvätt mjölk för sakens skull.

Sen som tilltugg några halvtunna baguette skivor som jag försökte rosta i stekpannan men det misslyckades fatalt(som syns). Hade från början tänkt att ha lite stekt foie på dom men blev aldrig att jag köpte någon.

Bidrag 3:
Citat:
Här är mitt bidrag. Poulet farci avec des bonbons.
Insåg just hur jäkla osmakligt det ser ut på bild.
Ingredienser:
Russin
Vitt bröd
Mjölk
Ädelost
Kycklinglever
Hel kyckling
Smör
Brandy
Vitt vin
Salt
Svartpeppar
Grädde
Dijonsenap
Långkornigt ris
Dragon
Timjan

Fan salladen kom med på bild, jag vet inte om det är tillåtet. Blir ja diskad?

Arbetsgång:
1. Lade brödet i mjölken
2. Hackade russinen och levern, smulade sönder ädelosten och blandade med brödet. Salt och peppar
3. Tryckte in det i kycklingen och knöt ihop den
4. Penslade fågeln med smör och rapsolja, saltade och pepprade, kryddade med dragon och timjan.
5.Stekte fågeln runt om
6. Slängde in djuret i ugnen i en form på 180 grader, öste den med vitt vin emellanåt
7. Tog ut kycklingen, packeterade den i folie och lät den vila
8. Kokade ris
9. Sköljde spadet ur formen med lite vin ned i en ny kastrull i vilken jag tillsatte lite ädelost, lite dijonsenap och brandy
10. Silade
11. Hällde i grädde och redde med lite arrowrot
12. Lade upp allt i en ohygglig röra på tallriken och åt, njöt och drack upp det resterande vinet.

Kyckling i ugn
http://img38.imageshack.us/img38/4797/img0487a.jpg
Kyckling på tallrik
http://img188.imageshack.us/i/img0489m.jpg/
Kyckling på tallrik, ljusare bild
http://img188.imageshack.us/i/img0490d.jpg/

Bidrag 4:
Citat:
McDuck: Kycklingburgare med ankleverpaté, roquefort och russinchutney. Som tillbehör rostade rotfrukter.

Arbetade ihop kycklingfärsen (lite drygt 200 gram per burgare) med salt, peppar och en skvätt grädde. Stekte dem i en blandning av smör och rapsolja så att de fick färg, sänkte sedan värmen och tog dem ur pannan när köttsaften var klar.

Till russinchutneyn lät jag ett drygt hekto russin koka ihop på medelvärme med två-tre matskedar vatten, lika mycket strösocker och en skvätt olja. Efter en dryg kvart hade det tjocknat, så då fick den svalna.

Roqueforten rörde jag ut med lite grädde.

Ankleverpaten har jag köpt, likaså brödet. Ville egentligen ha brioche, men det var svårt att få tag på en söndagseftermiddag.

Innan servering stekte jag brödet i grillpanna och lät ankleverpaten bli varm och smälta över burgaren i ugnen.

Det hela blev gott, lite udda men ändå smakligt. Utgick från ett recept jag hittade i en kokbok jag fått som give-away från F12, men ändrade ganska mycket.

Lycka till alla andra!

http://img98.imageshack.us/img98/3743/dsc43781.jpg
http://img98.imageshack.us/img98/7534/dsc43761.jpg

Bidrag 5:
Citat:

Innan servering:
http://i29.tinypic.com/2jetxj6.jpg

Serverat:
http://i28.tinypic.com/2ecdf1e.jpg


Använda ingredienser
*Kyckling (hel)
*Kycklinglever
*Vitt vin
*Cognac
*Ädelost
*Bröd
*Pasta
*Färsk Timjan
*Ruccola


Tillvägagång
Kvällen innan tillagning lade jag kycklingen i ett bad av vitt vin och timjan.

Fyllning:
1. Stekte kycklinglevrarna på hög värme snabbt, sen åkte dom I en mixer tillsammans med lite brandy, smör, vitlök samt charlottenlök (? minns inte vad det heter). Under tiden kokte jag lite pasta i ett par minuter tills den precis börjat mjukna något.
2. Blandade pastejen med pasta, ädelost och ruccola.

Sen fyllde jag kycklingen med röran och stoppade in den i ugnen tills den var gyllenbrun och genomstekt. Serverades med en skiva rostat lantbröd samt en skvätt balsamico.

Lycka till alla som är med och tävlar, och tack till alla som tar sig tid att rösta.
Citera
2009-09-14, 18:46
  #2
Medlem
svampdamps avatar
Ser ju riktigt smarrigt ut, riktiga kökskungar finns det här på fb må jag säga
Citera
2009-09-14, 19:51
  #3
Medlem
dePauls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av svampdamp
Ser ju riktigt smarrigt ut, riktiga kökskungar finns det här på fb må jag säga
Visst gör det. Men du får gärna rösta också .

~Paul~
Citera
2009-09-14, 20:19
  #4
Medlem
skolmatsals avatar
Presentation: Snyggt och enkelt, enda minuset är att där saknas lite grönt. En kvist valfri krydda hade varit pricken över i. Rösten går till bidrag nr 2.
Kreativitet: Oväntat bidrag som jag garanterat hade beställt ute av ren nyfikenhet. Rösten går till 4
Eget: Då jag är svag för inälvsmat går sista rösten till bidraget som faktiskt fick mig att sagla ordentligt. Tur att de har extrapris på lever på citygross nu i veckan (19 spänn kilot!). Rösten går till bidrag nummer 1!
Citera
2009-09-14, 20:20
  #5
Medlem
Mr Teks avatar
Kreativitet: 1
Presentation: 4
Egen motivering:- Även om presentation var något bristfällig tycker jag att rätten i fråga låter väldigt smarrig, mitt val blir alltså bidrag - 3
__________________
Senast redigerad av Mr Tek 2009-09-14 kl. 20:37.
Citera
2009-09-14, 20:23
  #6
Medlem
Riddarens avatar
Kreativitet - 4 - Käkade nyligen anklever Mc Duck på Grill. Antar att det är samma recept som det du utgick ifrån. Kul gjort i vilket fall.

Presentation - 4 - ”Anklevern” såg riktigt dålig ut. Trots det får du min röst då övriga bidrag, ja…

Egen motivering - 5 - Trots upplägget och valet av vissa ingredienser är din rätt ganska lik den jag föreställde mig när jag först läste DePauls ingredienslista.

Själv skulle jag precis som du ha marinerat kycklingen i vin och örter. Jag hade också fyllt den men då med rå anklever, som jag först hade marinerat i konjak och ”russinspad” (i brist på portvin) för att sedan koka kycklingen i marinaden med tryffel. Kycklingen skulle sedan ha fått svalna i kylen så att patén fick en chans att sätta sig. Vätskan från koket skulle jag reducera till en simmig sås, kanske att man tillsatte lite konjak mot slutet.

Skulle kört ankleverpatén på smörstekt brioche med en marmelad på vindruvor till förrätt, kycklingen med hemgjord pasta och såsen till huvudrätt och ost med tryffelhonung till dessert.
Citera
2009-09-14, 20:28
  #7
Medlem
hypocriteheros avatar
Kul att antalet deltagare är på stadig uppgång, blir väldigt sugen på att testa lyckan i nästa omgång.

Kreativitet: Bidrag 1

Presentation: Bidrag 4

Egen motivering: Bidrag 4 - Jag gillade originaliteten i bidrag 1 men det känns nästan som att det blev lite av dess fall på den här punkten. Frikadellerna känns som kocken antydde en smula malplacerade, kanske både i smak och rent estetiskt. Det är en kul idé men rätten ser lite otymplig ut. Bidrag 4 ser mer harmonisk och aptiteggande ut, men är kanske ett lite för säkert kort för att dra hem en röst på samtliga kategorier.

Och till sist tack till alla som deltar, variation och mångfald förnöjer. Väl kämpat!
Citera
2009-09-14, 21:24
  #8
Medlem
Tegiss avatar
1. Kreativitet - 1, Inget jag någonsin skulle tänka ut men en intressant tolkning av ingredienserna även om jag är tveksam till resultatet smakmässigt.
2. Presentation - 4, Ser härligt rustikt ut även om det fuskades med tillbehör(tror min rätt hade vunnit på en friare regeltolkning)
3. Egen motivering - 2, Jag är bäst helt enkelt
Citera
2009-09-14, 21:32
  #9
Medlem
Tjohildas avatar
1. Kreativitet - 3
2. Presentation - 4
3. Egen motivering - 5 Var den som lät godast, även om inte alla ingredienser använts.

Genomgående lät recepten goda, men jag tyckte samtliga upplägg såg rätt räliga ut tyvärr.

Fast det är fantastiskt kul att så många deltog ändå, kudos för det!
Citera
2009-09-14, 21:52
  #10
Medlem
rayraviolis avatar
Kreativitet: 1. Vansinnigt men jag gillar det.
Presentation: 4. Den här anrättningen har nog störst kommersiell potential. Snyggt.
Egen motivering: 5. Inte bäst presenterat men jag gillar den övergripande idén. Det var nåt i den här stilen jag såg framför mig när ingredienserna presenterades.

Kul att tävlingen rullar på. Jag ser fram mot nästa runda.
Citera
2009-09-14, 22:37
  #11
Medlem
k1ng3ns avatar
Kreativitet: 1 Skojig rätt som jag ALDRIG tänkt
Presentation: 4 Ser grymt gott ut
Egen motivering: 3 + 4 Det jag hade som fundering på möjliga rätter att göra själv om jag hade vågat/inte varit så förbannat lat.
Citera
2009-09-14, 22:48
  #12
Medlem
SexyBeasts avatar
Kreativitet: 1
Presentation: 4
Egen: 1
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in