2026-10-24, 14:00
  #62953
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wallincus
Väldigt intressant att du anser att "Du håller med ekbo" är en förolämpning men självinsikt i att man måste vara väldigt obegåvad för att hålla med dig är ju alltid positivt
Och Wallincus fortsätter med ad hominem. (Nog det enda han klarar av).


Citat:
Ursprungligen postat av Wallincus
Jaså du har inte ändrat dig, säger du?
Var är ändringen?

Citat:
Ursprungligen postat av Wallincus
Hur kommer det sig då att man enkelt kan hitta inlägg där du själv hävdar att du köpte 2 år gammal BRF 1984?
Inte bara ett utan två inlägg med samma innehåll.
Ja, just det samma innehåll.

Wallincus visar ingen ändring. Troligen vet inte Wallincus vad termen ändring betyder. Utan har bara sett andra använda den, och nu provar att använda den själv.

Jag ifrågasatte påståendet om ändring. Och Wallincus klarar inte av att redogöra för någon ändring.
Men varför svarar han då när han inte kan redogöra. Ja svaret på det är nog att han inte förstår bättre. Han redovisar ingen ändring och begriper helt enkelt inte att han måste göra det för att rättfärdiga påståendet om ändring. Hade han förstått det hade han haft vett att hålla tyst.


Citat:
Ursprungligen postat av Wallincus
Bostäder är inte pengar, trots detta har du flera (väldigt obegåvade) skribenter som påstår att bostadshuset man bor i är detsamma som ett vanligt bankkonto med pengar.
Nej det har jag aldrig påstått. Det är dina extremt fantasifulla tolkningar av vad som skrivs som hävdar det.
Ingen läskunnig människa med hel hjärna skulle påstå något sådant.


Citat:
Ursprungligen postat av Wallincus
Det var ju t.o.m du som sade att amortering är bara att flytta pengar mellan två konton
Ja, amortering är en betalning.

En betalning med fordringar på bankinstitut är en flytt mellan två konton. Och det är precis vad en amortering är. (Och även att betala räkningar där ett belopp går från det egna kontot till betalningsmottagarens konto).


Citat:
Ursprungligen postat av Wallincus
Skulden minskar när man betalar av den, exakt.
Och då kan inte amortering vara en kostnad.


Citat:
Ursprungligen postat av Wallincus
Du tror att betalning av skuld är detsamma som att flytta pengar från ett konto till ett annat.
Ja man flyttar fordringar från det egna kontot till ett konto som långivaren har.
Det är helt korrekt av mig.


Citat:
Ursprungligen postat av Wallincus
Kostnaden består i att man inte har kvar pengarna.
Nej, det finns ingen med hel hjärna som påstår det. Köper jag t ex aktier för pengar så har ingen kostnad uppstått.

Nej, en kostnad uppstår när nettotillgångarna minskar. T ex när man betalar elräkningen.
Vilket Wallincus fått förklarat för sig gång på gång. Men han klarar inte av att ta in den informationen. Hjärnan hans har låst sig.


Citat:
Ursprungligen postat av Wallincus
Det jag tvingas betala i amortering kunde jag investerat och fått avkastning på, nu behöver jag istället betala iväg pengarna och se dem försvinna bort i tomma intet utan att jag har något för dem.
Det beror på att du inte förstår att du har en skuld. Och att den minskar vid amortering.

Om och när du förstår det kommer du inte fortsätta hävda vansinnet.


Citat:
Ursprungligen postat av Wallincus
Du läser inte ens inlägg som folk skriver till dig ju
Jag är en av de ytterst få i forumet som faktiskt läser vad jag svarar på.


Citat:
Ursprungligen postat av Wallincus
Du framhåller detta som något slags mått på bostadspriser
Nej, det skriver du för att din hjärna inte klarar av att ta in vad som står.
Det är mycket tydligt för alla att det handlar om vad man betalar för boende.

Du borde begrunda att din hjärna inte klarar av att ta in den skrivna informationen.
Citera
2026-10-24, 14:51
  #62954
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wallincus
mhm, har du lust att förklara det för användaren hjorten16 som idag påstod att svenska ungdomar flyttar hemifrån tidigast av alla i Europa?
"Det samma ser vi bland nordens ungdomar, dessa kan flytta hemifrån tidigast av alla i europa"


Rätt stor skillnad på "tidigast av alla" och "tidigare än snittet", jag fetmarkerade där du skrev detta ifall du missat vad du själv sade.

Sedan läser du nog inte din egna artikel för den stöder ju mitt argument perfekt.
Svenska ungdomar tappar mest i rankning över hur snabbt man kan flytta hemifrån och orsaken är de extremt dyra bostäderna
"”Svenska unga har länge flyttat hemifrån tidigt, och det har varit något att vara stolt över. Men bristen på små och prisrimliga bostäder gör vägen till det första egna hemmet allt längre för landets unga”, kommenterar Marcus Svanberg, vd på LF Fastighetsförmedling."
Skall vi bara skriva upp detta på listan över allt du sagt som varit fel och gå tillbaka till att du svarar på detta inlägget med ett helt orelaterat utspel om vad du tror kommer trycka upp bostadspriserna härnäst?


Se på fan, ditt ego tillät dig inte hålla dig borta som jag sade

Du är medveten om att jag skrev i bara ett par inlägg sedan att jag köpt, eller hur?
Du framstår inte som särskilt intelligent när du hittar på saker som att jag bor i hyresrätt för att försöka "vinna" argumentet, men å andra sidan framstår du inte som särskilt intelligent när du inte gör det heller.
Ser fram mot ditt nästa inlägg, du kan inte låta bli att skriva verkar det som


Ser att du är tillbaka till din gamla taktik i att kalla det för personangrepp när folk inte håller med dig.
Det funkade ju inte bra sist och resultatet är detsamma nu

By the way, väldigt intressant att skrika som en stucken gris över påstådda "personangrepp" när du själv postar detta:



Tror inte du vet vad personangrepp är, precis som du inte vet vad BNP är heller



En bostad är ingen aktie
Du bor inte i en aktie, du betalar inget underhåll för den, du har inga reparationskostnader för det och häri ligger nog problemet med alla er boomers.
Ni köpte en bostad en gång i tiden för att bo, sedan när priserna stack iväg över 30 år så har ni inbillat er själva att ni är Sveriges svar på Warren Buffet och att det är en oerhört komplex och insiktsfull analys som ligger bakom er kloka investering.

Därför ni jämför er härinne med Kamprad och Elon Musk, ni har skapat er egen berättelse och det tråkiga är att ingen av de yngre köper skiten.
Varför? För att det finns hundratusentals boomers som säger exakt samma sak som ni

Jag tänker inte förklara för dig ännu en gång vad som utgör en kostnad för privatpersoner.
Du har fått för dig att "nettotillgångarna minskar" är definitionen av en kostnad och det är ju bara ditt problem att du inte vet bättre.

Du fick en färsk forskningsrapport på att amortering är en kostnad för privatpersoner, har du problem med det så kan du väl ta upp det med forskarna i första hand och alla som undersökts som behandlar amortering som en kostnad i andra hand.
Det kommer du inte göra för att i verkligheten är det ingen som lyssnar på dig, ingen tror du har något insiktsfullt att säga och du blir inte tillfrågad om något för du har ingen kunskap.

Jag skiter fullständigt i vad du tror och tycker och det gör resten av världen med.
Hade någon undrat vad du tror amortering klassas som hade du skrivit en forskningsartikel och blivit tillfrågad i media men folk vet bättre än att lyssna på dig


Är detta det bästa du har att komma med? Ingen fakta, ingen forskning som styrker det du påstår, inga argument utan bara ändlösa personangrepp om hur jag har en hjärnlåsning?
Patetiskt, men inte oväntat.
Du har ingen kunskap och jag märker vad du skriver till andra, det är inget sammanträffade att folk sätter dig på plats hela tiden om hur lite du vet och förstår
Haha vad menar du? att vi tog in 1 milj invandrare 2015 dvs exakt när vi låg på topp när unga flytta hemifrån inte har någon orsak?
Vi ligger nu på 5 plats o du anser det är ettdåligt resultat? jag anser det är mycket bra resultat baserat på omständigheter.

Tar vi o fortsätter med fakta ang prisökingar bostäder.

Om du köper en bostad för 2 500 000 kr och går in med 500 000 kr själv (och lånar resten), och bostaden stiger med 10 % på grund av allmän inflation och tillväxt, ökar bostadens värde med 250 000 kr.
• Dina 250 000 kr i vinst mäts mot din egen insats på 500 000 kr.
• Det innebär att ditt egna kapital har ökat med 50 %, trots att bostaden bara gick upp 10 %

Kan vi fortsätta lägga in information? klara din autism att förstå mer varför en bostad även ses som en paradox genom sin värdeöking.

När en bostadstiger i pris bokförs värdeökingen som en tillgång för den som redan äger sitt boende, men den spegelvända posten bokförs inte för den som inte äger sitt boende eller senare behöver köpa större ett ett nytt boende.
Statistik visar bara halva balansräkningen, man bokför inte dessa som vill in på bostadsmarknaden som en ökad skuld.

När priser stiger stärks ekonomi hos dessa som äger sin bostad, dvs det handlar inte enbart om pengar, det utgör en trygghet det utgör även en säkerhet mot framtida prisfall, man blir mindre räntekänslig, det är även ägt boende som utgjort att väst är mer jämnlik idag än för 100år sedan, förmögenhet har bara bytt skepnad in till bostäder.
Citera
2026-10-24, 15:39
  #62955
Medlem
Tidvinds avatar
Problemet med hävstångs argumentet är att det bara är till en fördel om bostaden går upp i värde...och det finns det inga garantier för nu för tiden.

Dessutom är det lite föråldrat då du betalar en ränta som överskrider inflationen, så hävstången är ju inte gratis längre.

Det är nu snarare som att portföljsbelåna sig. Går det som förväntat så är det en vinst. Men går det åt fel håll så kan du förlora pengar du inte har.

Låt oss säga att du förvärvar en bostad för 2 miljoner, med 200,000 i kontantinsats. Du har en skuld på 1.8 miljoner och en tillgång på 2 miljoner, därmed är ditt nettovärde 200,000.

Det visar sig att bostadsföreningen går i konkurs, och köps upp och görs om till hyresrätter. Ditt nettovärde är nu -1.8 miljoner.

Och det behöver ju inte bli så att den konkar, det räcker med att värdet sjunker till 1.5 miljoner och så sitter du på -300,000 i nettovärde.

Jag investerar själv i aktier och jag har strikt bestämt mig för att inte porföljbelåna mig, för att jag anser att det inte är värt risken.
Citera
2026-10-24, 16:04
  #62956
Avstängd
KastlosaBerits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hjorten16
Haha vad menar du? att vi tog in 1 milj invandrare 2015 dvs exakt när vi låg på topp när unga flytta hemifrån inte har någon orsak?
Vi ligger nu på 5 plats o du anser det är ettdåligt resultat? jag anser det är mycket bra resultat baserat på omständigheter.

Tar vi o fortsätter med fakta ang prisökingar bostäder.

Om du köper en bostad för 2 500 000 kr och går in med 500 000 kr själv (och lånar resten), och bostaden stiger med 10 % på grund av allmän inflation och tillväxt, ökar bostadens värde med 250 000 kr.
• Dina 250 000 kr i vinst mäts mot din egen insats på 500 000 kr.
• Det innebär att ditt egna kapital har ökat med 50 %, trots att bostaden bara gick upp 10 %

Kan vi fortsätta lägga in information? klara din autism att förstå mer varför en bostad även ses som en paradox genom sin värdeöking.

När en bostadstiger i pris bokförs värdeökingen som en tillgång för den som redan äger sitt boende, men den spegelvända posten bokförs inte för den som inte äger sitt boende eller senare behöver köpa större ett ett nytt boende.
Statistik visar bara halva balansräkningen, man bokför inte dessa som vill in på bostadsmarknaden som en ökad skuld.

När priser stiger stärks ekonomi hos dessa som äger sin bostad, dvs det handlar inte enbart om pengar, det utgör en trygghet det utgör även en säkerhet mot framtida prisfall, man blir mindre räntekänslig, det är även ägt boende som utgjort att väst är mer jämnlik idag än för 100år sedan, förmögenhet har bara bytt skepnad in till bostäder.

Låter ju skitbra. Vad väntar folk på? Risken kanske de tar hänsyn till, som alltid finns där. Risken för räntehöjningar. Mycket larm där ute om obligationskris och vad den borde innebära - höjda räntor. Och så ovanpå det avgifterna för el och vatten och annat som ska fortsatt uppåt. Inte minst de nya jättelika datahallarna som slukar resurser är ett hot. Arbetsmarknaden kan inte må bra heller som Europa håller på.

Och nog står marknaden och stampar. Det är väl bara ekbo som får för sig att påstå att folkets köpkraft är uppåt sedan 5 år.
Citera
2026-10-24, 16:07
  #62957
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tidvind
Problemet med hävstångs argumentet är att det bara är till en fördel om bostaden går upp i värde...och det finns det inga garantier för nu för tiden.

Dessutom är det lite föråldrat då du betalar en ränta som överskrider inflationen, så hävstången är ju inte gratis längre.

Det är nu snarare som att portföljsbelåna sig. Går det som förväntat så är det en vinst. Men går det åt fel håll så kan du förlora pengar du inte har.

Låt oss säga att du förvärvar en bostad för 2 miljoner, med 200,000 i kontantinsats. Du har en skuld på 1.8 miljoner och en tillgång på 2 miljoner, därmed är ditt nettovärde 200,000.

Det visar sig att bostadsföreningen går i konkurs, och köps upp och görs om till hyresrätter. Ditt nettovärde är nu -1.8 miljoner.

Och det behöver ju inte bli så att den konkar, det räcker med att värdet sjunker till 1.5 miljoner och så sitter du på -300,000 i nettovärde.

Jag investerar själv i aktier och jag har strikt bestämt mig för att inte porföljbelåna mig, för att jag anser att det inte är värt risken.
Visst har du garantier, jämför boendeformerna, hyrserätt har lån likt en brf, hyres har högre underhållskostnader än en brf, mestadels invändiga där brf ägaren betalar själv medans hyres betalar hyresvärden.

Skillnaden är att staten subventionerar den invändiga renoveringen i brf med rotbidrag, samt räntor med räntebidrag, men dessa får inte en hyresvärd subventionerat.

Det är den invändiga renovering som kostar mest och den är alltså riggad av staten att bidra med.

Dessa boendeformer går hand i hand, många hyreslägneheter teckans om o blir brf lägheneter, dvs hyresfolket som lyckas köpa ut hyresvärden är enorma vinnare i många fall. vi har sett i press tydliga exempel på dessa omteckingar sist var det svenska kyrkan i centrala stholm där man gjorde miljoner i vinst på omtecknadet.
Citera
2026-10-24, 16:12
  #62958
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KastlosaBerit
Låter ju skitbra. Vad väntar folk på? Risken kanske de tar hänsyn till, som alltid finns där. Risken för räntehöjningar. Mycket larm där ute om obligationskris och vad den borde innebära - höjda räntor. Och så ovanpå det avgifterna för el och vatten och annat som ska fortsatt uppåt. Inte minst de nya jättelika datahallarna som slukar resurser är ett hot. Arbetsmarknaden kan inte må bra heller som Europa håller på.

Och nog står marknaden och stampar. Det är väl bara ekbo som får för sig att påstå att folkets köpkraft är uppåt sedan 5 år.
Du måste titta på alternativen, en hyresrätt påverkas hårdare av dessa kostnader än en brf förening. du har alltså inga val, folket får betala, men dessa som köpt sitt boende dessa som amoterat ner under 30år är defienitvit vinnare på bostadsmarknaden, det är även varför vi har amoteringskrav.

Vad folk väntar på är att kunna köpa, många kan inte spara till kontantisatsen, många jobbar inte heller heltid, men dessa som gör dessa två saker belönas via staten kunna köpa sin bostad, kunna spara.
Citera
2026-10-24, 17:08
  #62959
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hjorten16
När en bostadstiger i pris bokförs värdeökingen som en tillgång för den som redan äger sitt boende, men den spegelvända posten bokförs inte för den som inte äger sitt boende eller senare behöver köpa större ett ett nytt boende.
Statistik visar bara halva balansräkningen, man bokför inte dessa som vill in på bostadsmarknaden som en ökad skuld.

När priser stiger stärks ekonomi hos dessa som äger sin bostad, dvs det handlar inte enbart om pengar, det utgör en trygghet det utgör även en säkerhet mot framtida prisfall, man blir mindre räntekänslig, det är även ägt boende som utgjort att väst är mer jämnlik idag än för 100år sedan, förmögenhet har bara bytt skepnad in till bostäder.

Åh herregud, hur bortkommen är du?
Detta är ju för fan taget direkt ur texten jag länkade till dig som du avfärdade som nonsens!
Här är inlägget jag skrev till dig om detta!

Artikeln heter "Den märkliga paradoxen på bostadsmarknaden" och är skriven av Jonas Vlachos och när du fick detta länkat till dig förut så blev ditt svar att han och jag borde lära oss om ekonomi och att du kan mer än honom!

Det är bokstavligen klippt direkt från källan, ord för ord. Källan du själv avfärdade som okunnig om ekonomi!

Det är dock något uppfriskande att se en boomer som faktiskt tar till sig fakta, många av er behandlar fakta som en vampyr behandlar vitlök och solsken.
Dock bör du titta djupare i artikeln och begrunda var följande stycke möjligtvis kan betyda, jag fetmarkerade det mest intressanta stycket åt dig så du inte behöver läsa för mycket:

"För den som redan bor rätt förändras lite när priserna stiger. Balansräkningen ser starkare ut, men det blir också dyrare att bo kvar – vilket märks den dag man vill byta till ett motsvarande boende. Stigande bostadspriser är därför mindre en allmän förmögenhetsökning än en omfördelning: dagens ägare ser rikare ut, medan morgon­dagens köpare möter högre kostnader.
Detta perspektiv är inte nytt. Redan för snart 20 år sedan formulerade Citigroups dåvarande chefsekonom Willem Buiter det träffsäkert: ”Housing wealth isn’t wealth.” Poängen är att stigande bostadspriser inte skapar nya resurser att konsumera. "


Detta är ju giftigt prat för alla boomers härinne som fäst hela sitt självvärde i att de minsann blivit rika på att bostaden ökat i pris.
Bästa av allt är att om man förklarar för boomers härinne att de blir utnyttjade i systemet som får dem att tro att de blir rikare så är inte deras reaktion att söka upp fakta, ta reda på vad som stämmer och sedan tänka efter utan det är direkt att rapa upp samma gamla floskler som innan utan en tanke på varför en högt utbildad nationalekonom skulle ljuga.

Det, eller så skryter boomern om att bostaden minsann är värd flera miljoner och att därför har boomern rätt
Alltid vinnande argument
__________________
Senast redigerad av Wallincus 2026-10-24 kl. 17:12.
Citera
2026-10-24, 17:26
  #62960
Avstängd
KastlosaBerits avatar
Just precis. Varför ska jag glädjas åt följande? "För den som redan bor rätt förändras lite när priserna stiger. Balansräkningen ser starkare ut, men det blir också dyrare att bo kvar" Inte konstigt att priserna står och stampar, i bästa fall.
Citera
2026-10-24, 17:36
  #62961
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tidvind
Här har du fel. Toppen var 2021/2022, och bara på den korrigering kunde du ha sparat 20%.
Nja, det var en temporär hysteri som kom av statliga restriktioner på hur man fick röra sig.

För min del var jag helt oberörd av det, men vissa blir helt galna, och så köpte dom villa för dom klarade inte av att vistas i en lgh.

Tittar du på BR:
https://www.maklarstatistik.se/omrade/riket/#/bostadsratter
Scrolla ned och titta på årshistorik så ser du ingen direkt nedgång.

Liten dipp var det. Men det var det 2008 och 2018 också. Troligen större då.

Och om du 2010 skall vänta in en dipp och får vänta till 2018 har du inte gjort ett klipp.

Toppen 2021 var på 44.55 kSEK. och 2025 hade vi passerat marginellt. Och Sept var på 48.47 kSEK.

De som väntat och missade att köpa har ju missat dippen.

Dec 2022 var botten. Vi var flera i tråden som pekade ut den då. Men det var ju sådana som jag och flanders. Och faktaförnekarna vägrar ju lyssna på oss. (Their loss, not mine).


Citat:
Ursprungligen postat av Tidvind
Om vi vänder på frågan. Vad är det som får dig att tro att priserna skulle fortsätta stiga?
Så länge Byggnads och de andra facken tvingar upp lönekostnaden blir det dyrare med nyproduktion.

Alla bör kunna förstå det.
(Hur går man tillväga om man inte förstår det)?

Och nyproduktion är ett alternativ till att köpa på succssionsmarknaden. Så succssionsmarknaden kan aldrig gå över nyproduktionskostnaden annat än tillfälligt.

Så "bostadsbubblor" kan aldrig existera annat än tillfälligt. Så fort priserna ökar så kommer nyproduktionen att öka och det ökade utbudet pressar tillbaka priserna.

Alla bör kunna förstå det.

Men man ser här i tråden att det är ack så många som inte klarar det.
Citera
2026-10-24, 17:54
  #62962
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ekbo251


Så länge Byggnads och de andra facken tvingar upp lönekostnaden blir det dyrare med nyproduktion.

Alla bör kunna förstå det.
(Hur går man tillväga om man inte förstår det)?
Det roliga här är att du har fått det förklarat för dig många gånger av flera olika personer att nyproduktionspriser har inget att göra med priset på existerande hem och att även om det hade funnits så hade effekten av lönekostnaden varit försumbar eftersom lön utgör en ytterst liten del av totala kostnaden.

Du har fått fakta på detta med, här är en artikel från 2025 som avfärdar dina felaktigheter rätt och slätt:
"Now, I dive further into the question: “Why don’t higher construction costs increase the asset price of homes?”
Many confuse the cost of building a home with its market price. But since the same home with the same construction cost built in two different locations will have a different market price (and a different rental price), this cannot be the case."
Det finns tonvis med artiklar på frågan och du har fått många länkade till dig, problemet är att du läser ingen fakta och du lär dig inget.

Trots detta så upprepar du samma felaktighet, gång på gång.
Så det är en mycket bra fråga, vad skall man göra med en person som prompt vägrar lära sig?

Citat:
Ursprungligen postat av ekbo251
Så fort priserna ökar så kommer nyproduktionen att öka och det ökade utbudet pressar tillbaka priserna.

Alla bör kunna förstå det.
Du har kommit med detta påstående upprepade gånger och lika många gånger har du fått samma fråga som du prompt vägrar svara på.
Om det du säger stämmer och ökade priser medför ökad produktion, hur kan det då komma sig att bostadspriserna exploderat sedan 1990-talet medan produktionen av bostäder är lägre?

Alla som läst någon form av ekonomi eller kan tänka vet ju såklart svaret, men dig seglar det förbi för du vägrar kolla upp fakta och du bryr dig inte om att du blir rättad.
Antar att din strategi är bara att upprepa samma felaktighet gång på gång i hopp om att det skall vara rätt någon gång, undrar hur det kommer gå
Citera
2026-10-24, 18:37
  #62963
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wallincus
Åh herregud, hur bortkommen är du?
Detta är ju för fan taget direkt ur texten jag länkade till dig som du avfärdade som nonsens!
Här är inlägget jag skrev till dig om detta!

Artikeln heter "Den märkliga paradoxen på bostadsmarknaden" och är skriven av Jonas Vlachos och när du fick detta länkat till dig förut så blev ditt svar att han och jag borde lära oss om ekonomi och att du kan mer än honom!

Det är bokstavligen klippt direkt från källan, ord för ord. Källan du själv avfärdade som okunnig om ekonomi!

Det är dock något uppfriskande att se en boomer som faktiskt tar till sig fakta, många av er behandlar fakta som en vampyr behandlar vitlök och solsken.
Dock bör du titta djupare i artikeln och begrunda var följande stycke möjligtvis kan betyda, jag fetmarkerade det mest intressanta stycket åt dig så du inte behöver läsa för mycket:

"För den som redan bor rätt förändras lite när priserna stiger. Balansräkningen ser starkare ut, men det blir också dyrare att bo kvar – vilket märks den dag man vill byta till ett motsvarande boende. Stigande bostadspriser är därför mindre en allmän förmögenhetsökning än en omfördelning: dagens ägare ser rikare ut, medan morgon­dagens köpare möter högre kostnader.
Detta perspektiv är inte nytt. Redan för snart 20 år sedan formulerade Citigroups dåvarande chefsekonom Willem Buiter det träffsäkert: ”Housing wealth isn’t wealth.” Poängen är att stigande bostadspriser inte skapar nya resurser att konsumera. "


Detta är ju giftigt prat för alla boomers härinne som fäst hela sitt självvärde i att de minsann blivit rika på att bostaden ökat i pris.
Bästa av allt är att om man förklarar för boomers härinne att de blir utnyttjade i systemet som får dem att tro att de blir rikare så är inte deras reaktion att söka upp fakta, ta reda på vad som stämmer och sedan tänka efter utan det är direkt att rapa upp samma gamla floskler som innan utan en tanke på varför en högt utbildad nationalekonom skulle ljuga.

Det, eller så skryter boomern om att bostaden minsann är värd flera miljoner och att därför har boomern rätt
Alltid vinnande argument
Det är just detta du inte förstår, som jag visat jag starta i utkanten bytt upp mig in mot centrum, bostaden har blivit större o större, så stor att den även hamna i toppen av ett försäljningsår för staden.

Denna utvecklingen kan man inte ha om man inte gör vinst i varje steg, dvs precis som man berätta ökar värdet för den som äger, lånen blir även lägre med amoteringar och löneökingar. det är exakt här dessa berätta att vinsten sitter, det är vad du inte förstår via din autism o bristande ekonomiska kunskaper., exakt vad dessa personener berätta, enda som gäller är att utnyttja läget som uppstår.

Varav jag ensam kunde bo billigare i större dyrare hus än ett läkar par. jag har även visat adresser som stärkt min väg.

Har sedan startat o växla ner mig i bostadsvärdet, genom det frigörs kapital.

Resultat genom mina bostads spekulationer är att jag kan gå i förtid i pension via avkastning av kaiptal bostadsmarknads affärer genererat.

Självklart vill ingen professor eller annan gå ut med att bostadsmarkanden är gynnsamt att spekulera inom, en bostad är något varje människa behöver, det kan anses oetiskt o spekulera med bostäder.

Detta är vad alla dessa inte skriver om, det är precis som på börsen där allt konstant går upp,

Jag har även bevisat genom min nuvarande adress o senaste bostadsköp, även den har ökat kraftigt i värde från 2020 till idag, ökar på mitt kapital med snart 1 milj till. konjunktur utgör ingen skillnad.
__________________
Senast redigerad av hjorten16 2026-10-24 kl. 18:45.
Citera
2026-10-24, 19:21
  #62964
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wallincus
Åh herregud, hur bortkommen är du?
Detta är ju för fan taget direkt ur texten jag länkade till dig som du avfärdade som nonsens!
Här är inlägget jag skrev till dig om detta!

Artikeln heter "Den märkliga paradoxen på bostadsmarknaden" och är skriven av Jonas Vlachos och när du fick detta länkat till dig förut så blev ditt svar att han och jag borde lära oss om ekonomi och att du kan mer än honom!

Det är bokstavligen klippt direkt från källan, ord för ord. Källan du själv avfärdade som okunnig om ekonomi!

Det är dock något uppfriskande att se en boomer som faktiskt tar till sig fakta, många av er behandlar fakta som en vampyr behandlar vitlök och solsken.
Dock bör du titta djupare i artikeln och begrunda var följande stycke möjligtvis kan betyda, jag fetmarkerade det mest intressanta stycket åt dig så du inte behöver läsa för mycket:

"För den som redan bor rätt förändras lite när priserna stiger. Balansräkningen ser starkare ut, men det blir också dyrare att bo kvar – vilket märks den dag man vill byta till ett motsvarande boende. Stigande bostadspriser är därför mindre en allmän förmögenhetsökning än en omfördelning: dagens ägare ser rikare ut, medan morgon­dagens köpare möter högre kostnader.
Detta perspektiv är inte nytt. Redan för snart 20 år sedan formulerade Citigroups dåvarande chefsekonom Willem Buiter det träffsäkert: ”Housing wealth isn’t wealth.” Poängen är att stigande bostadspriser inte skapar nya resurser att konsumera. "


Detta är ju giftigt prat för alla boomers härinne som fäst hela sitt självvärde i att de minsann blivit rika på att bostaden ökat i pris.
Bästa av allt är att om man förklarar för boomers härinne att de blir utnyttjade i systemet som får dem att tro att de blir rikare så är inte deras reaktion att söka upp fakta, ta reda på vad som stämmer och sedan tänka efter utan det är direkt att rapa upp samma gamla floskler som innan utan en tanke på varför en högt utbildad nationalekonom skulle ljuga.

Det, eller så skryter boomern om att bostaden minsann är värd flera miljoner och att därför har boomern rätt
Alltid vinnande argument
Bara för att fylla på att bostäder o oetiskt att spekulera inom, samt man får inte spekulera med bostäder, samt enda sättet o straffas är även om man gjort vinst på sina bostäder..

Ta ex denna dom, kvinnan har inte renoverat bostäderna men gjort vinst samt under kort tid, genom detta blev hon dömd, dvs hon får skatta vinsten som en företagare.

Under 2015 sålde en kvinna 3 st bostadsrätter med vinst och deklarerade vinsten som inkomst av kapital. Skatteverket ansåg dock att försäljningarna borde klassas som näringsverksamhet och beskattas därefter. Kvinnan överklagade beslutet till förvaltningsrätten och sedan till kammarrätten, som nu har fastställt att bostadsrätterna räknas som lagertillgångar. Därmed ska vinsten beskattas som inkomst av näringsverksamhet.
https://www.ekonomifokus.se/bostad/kopa-bostad-guide/hur-manga-bostader-far-man-kopa-och-salja-per-ar#:~:text=Under%202015%20s%C3%A5lde,inkomst%20av% 20n% C3%A4ringsverksamhet.


Jag rundar denna regel genom att bo i mina spekulations köp ett antal år och kan hänvisa till den konstanta tillväxten att detta inte handlar om spekulation av bostad
__________________
Senast redigerad av hjorten16 2026-10-24 kl. 19:25.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in