Citat:
Ursprungligen postat av
ladicius
Härligt!

Kämpa på!
Citat:
Ursprungligen postat av
Donaldstrumpet
Grymt jobbat!
Tack ska ni ha!
Citat:
Ursprungligen postat av
Donaldstrumpet
Ja. Mitt mål är att hålla mig borta från alkohol, kola och tjack, vilket jag har missbrukat duktigt mycket genom åren. Jag har inte rört det förstnämda på 4 månader och de andra drogerna på två och ett halvt år.
Däremot har jag tryckt i mig någon benzo då och då. Typ 1-3 gånger i kvartalet de senaste åren. Dyker det upp en joint framför mig tar jag den utan att skämmas.
Nu reagerar säkert många brorduktig typer men det skiter jag i.
Jag har inget sug efter något av det jag har nämt.
Bra jobbat säger jag då, alkohol är svårt att undvika. Mitt problem är känslan av leda emellanåt, speciellt då helgen kommer. Att det blivit allt svårare att träffa folk i verkligheten nuförtiden gör inte saken lättare. Ja nu kan det ju vara en fara att träffa folk i verkligheten då förstås, om man ska dricka tillsammans om man vill sluta att använda alkohol, men även personer som inte dricker kan vara svåra att träffa. Många vill bara kommunicera via appar eller SMS även om man bor i samma stad, det kan bli lite trist. Men vi lever ju i ett digitalt samhälle, det är bara att gilla läget och man kan bara förändra sitt eget beteende.
Hursom, ska man genomföra något får man göra det själv, i morgon planerar jag träning samt promenad och sedan fika med en kompis (i verkligheten).