Citat:
Ursprungligen postat av
Barents
Det som är underhållande i tråden är all ångest som sprutar ut ur dig eftersom du måste förneka sanningen som total novis utan kompetens på området. Och ändå lyssnar du inte på de som har 40 års erfarenhet av Stockholms bostadsmarknad och tjänat så mycket på sin kunskap att de kan skänka bort lägenheter till alla sina barn. Medans du själv fick noll från dina föräldrar, som också är boomers men med den skillnaden att de saknar ekonomiskt tänk och det gick nog i arv ska du se.
Mhm, vänligen förtälj vilken kunskap du besitter
utöver :bygg en Danderydsvilla 1988 för 1mkr och köp tomt mitt i Danderyd för 300.000 kr?
Så 40 års kunskap är med andra ord "köp saken när den är billig"? Jag förmodar att Nobelkommittén redan har hört av sig och vill ge dig priset i ekonomi för denna banbrytande insikt
Det är exakt detta jag sagt hela tiden, priserna på 80-90 talet var väldigt låga och nu sitter många boomers och har gjort en "bostadskarriär" som inte alls beror på kunnighet eller affärsmässighet men många av er agerar som att det är ni som ligger bakom att priserna ökat så ohyggligt på bostadsmarknaden

Din "kunskap" efter 40 år är med andra ord på samma nivå som hjorten16 härinne som är en egentitulerad snickare med dyslexi, föga förvånande med tanke på hur du uttrycker dig lol.
Så istället för att jag borde valt att födas på 60-talet så jag kunde göra bostadskarriär borde jag alltså valt bättre föräldrar som gjorde bostadskarriär istället?
Jag skall tänka på det med nästa gång att jag skall välja mina föräldrar med bättre omsorg

Riktigt bra argument du har, det är väl det som 40 års kunskap ger dig förmodar jag
Jag klarade mig fint utan mina föräldrars assistans, det tog mer ansträngning men jag äger hus idag och visst är det surt att se en stor summa pengar försvinna i amorteringskostnad varje månad men jag är nöjd med mitt boende. Har du problem med hur mina föräldrar betedde sig så kan väl du höra av dig till dem och gnälla? Rätt konstigt att klandra mig för hur de beter sig, inte sant?
Jag skall dock ge dig cred för det är sällan man ser en ärlig boomer när du säger att dina barn inte kommer kunna göra samma resa och att du måste hjälpa dem på bostadsmarknaden.
Härinne brukar snacket från andra boomers oftast vara att om man bara är lite sparsam i ett par år och har medellön eller mer så är det inga som helst problem med att köpa ett hus i Stockholm.
Så kudos till dig för att du förstår att bostadsmarknaden är dyfunktionell och att dina barn inte klarar sig utan din och din bostadskarriärs assistans, önskar fler vore som du för då kanske vi inte hade haft dessa problem.