Citat:
Ursprungligen postat av
TFX17
Han ger ju en förklaring även till det, att han ville "skryta upp sig lite". Att ha dödat flera personer har ett visst värde i den kriminella världen.
Gert Fylkings vänskap var nog i huvudsak med inkomsterna CP kunde generera. Svagt att inte kunna se igenom denna giriga mediacirkus idag.
Vi får undersöka omständigheterna mer, men enligt vad jag förstått handlar det knappast om den sortens skryt.
Det råder ingen tvekan om att CP och Fylkings relation gick bortom det professionella och kommersiella även om det främst bygger på Fylkings egna uppgifter. Att avfärda det som girig mediacirkus från din sida är av allt att döma en halmgubbe som är byggd av föreställningar om hur du vill det skall vara, inte hur det verkligen var.
Det är väldigt typiskt privatspanare som dig att se sina egna drivkrafter som ädla medan andra drivs av skumma och oärliga motiv.
Fylking ville säkerligen precis som alla andra att hans teori skulle vara riktig, men det finns inget tvivel på att han är uppriktig och ärlig om vad han tror och att han har umgåtts mycket tätt med CP och mer än någon annan med en teori om mordet varit en del av dennes privatliv.
Dina föreställningar däremot är sekundära och anpassade till teorierna om mordet och en förställning om CP som filtrerats genom media och vad du är intresserad av i hans personlighet. Oftast deducerat från hur ”hans typ” brukar bete sig till att ge svaret på hur han verkligen betett sig.