Citat:
Ursprungligen postat av
honn
De anhöriga önskar man ju kunde få svar, ja.
Jo men han har ju skött sina arbeten och bra dessutom, så på så sätt har han varit en del av samhället även om han hållit sig på sin kant. Om han lidit av ensamheten eller den varit självvald är svårt att säga. Han verkar inte vara en farlig person men ja, varför har han så svårt att prata? Vill han inte? Tror du han har någon form av empatistörning? Eller är det kanske något annat, autism?
Skulle väl gissa på någon form av autism, finns väl en del kännetecken?
Absolut inte en farlig person, men just det ovetandes varför och om han va själv tycker jag kan skapa en oro, kan det triggas igen, kan han gjort annat som han dolt (då han kan ha dålt ett ev dubbelmord i 21 år)?
Är så många frågetecken som skapa fler frågor.
Men han har nog inte valt sin ensamhet, utan det är så jag tror han bara varit hela sitt liv.
Skött sina jobb exemplariskt och sina "uppgifter" med bravur är ju en sak, men avsaknaden av det där sociala utanför eller hålla sig med enstaka personer tyder väl på en svårighet att anpassa sig tänker jag, pga autism eller annat?