Citat:
Ursprungligen postat av
mendokse
Om jag skulle tillåta dessa grejer hade det säkert vid tillfällen uppstått situationer man inte tycker om. Men eftersom det aldrig händer behöver man heller aldrig vara orolig.
Det är negativa saker som man inte behöver i sitt liv.
Jag ser till att inte göra något som får henne att må dåligt eller oroa sig. Men sen skiljer det sig mellan män och kvinnor i att mannen oftast är den aktiva parten.
En kvinna blir raggad på medan män raggar. Så att jag inte raggar på andra kvinnor är jämförbart med att hon inte sätter sig i situationer där hon blir raggad på.
Detta är det dummaste NÅGONSIN!
Blir så äcklad att du får röra dig fritt så länge du inte raggar, men din partner har striktare regler för att ingen ska ragga på henne. Och du tycker det är rättvist och jämförbart. Hoppas någon åtminstone lyckas smuggla in numret till Kvinnofridslinjen i ert bepansrade slott 🙏
Några saker till:
För det första så verkar du inte förstå att "raggfria" zoner inte finns, så ingen idé att skärma av så här!
För det andra spelar det ingen roll om kvinnan blir raggad på om hon ändå inte nappar. Det är väl det absolut enda som spelar roll?
För det tredje; kvinnor som blir så här kontrollerade är trogna av rädsla, inte av kärlek och respekt- vilket gör förhållandet värdelöst.