Citat:
Ursprungligen postat av
Karman
Cybercab rullas nu ut i Ausin, Texas.
Ingen ratt, inga pedaler, ingen förare. Enbart kameror och AI, ingen radar eller lidar som konkurrenterna har.
Målet är vad jag förstår att producera en ny Cybercab var femte sekund. Ingen bilfabrik har kommit upp i den nivån tidigare. Bilen görs nästan bara av robotar och den lackas inte heller, utan färgen är inbyggd i materialet.
Det går så klart att snacka med ”Grok” i taxin också!
Videon nedan:
I just rode in a Tesla Cybercab in Austin. It blew me away (no steering wheel)
https://youtu.be/T1Id2aas5wI?si=Hwdj_dgo41LFcGh6
Ja! Och driftkostnaden är rent löjligt låg. Självklart så kommer Tesla inte ta mindre betalt än vad de behöver då efterfrågan på förarlösa resor är så pass hög, men frågan är om ens buss eller tåg kan konkurrera med denna teknik, speciellt om verksamheten är kommunal.
Tesla kan sälja dessa för $35,000, med bra vinst, att jämföra med Waymo som måste köpa sina bilar för $100-150,000 styck? Skall bli intressant att se Waymos nästa desperata steg för att behålla sina kunder. Vem vill inte ligga tillbakalutad i ett bevämt säte och kolla serier och lyssna på musik istället för att sitta i ett knöligt baksäte.