Citat:
Ursprungligen postat av
Gunn-den-4de
Etnicitet är otroligt viktigt. Alla parametrar är viktiga och inget bör döljas. Dvs etnicitet, motiv, utbildningsgrad, livsstil.
Hur ska man annars modifiera och komma till rätta med destruktiva mönster??
Hade man redan på 90 talet pratat om etnicitetens betydelse vid vissa brott så hade många problem kunnat undvikas.
Nu är GM svenskar. Motivet är inte sexuellt vad det verkar, vilket förklarar varför det är svenskar.
Absolut, orsak till varför brott sker är oerhört viktigt för att kunna förebygga brott. Vi vet exempelvis att socioekonomiska och strukturella villkor är några av de starkaste drivkrafterna bakom brottslighet. Men det är ju inte det folk pratar om här.
Här tillskrivs personer med utländsk bakgrund att vara än det ena än det andra pga av att de är från ett visst land eller ser ut på ett speciellt sätt. De döms efter hudfärg.
Diskussioner förs ju inte utifrån vilka faktorer i samhället som kan vara bidragande till att personer, oavsett etnicitet, kan begå brott. Jo, om det är det ni kallar för "svenskar" här i tråden.
Då är det som sagt spekulationer om psykisk ohälsa, taskig uppväxt etc. Men är det en migrant eller tredje generationens invandrare, ja då beror det enbart på att hen är "invandrare".
Jag antar att du kan se det också bland kommentarerna både här och i andra trådar? Håller du inte med om att det blir skevt?