Citat:
Ursprungligen postat av
1717-1776
Det mest komiska är alla de som hävdar att de är miljoner pga värdet på sin bostad och sedan måste köpa tvättmaskinen på avbetalning 😂
En bostad är konsumtion som kostar dig pengar var månad, sedan när du flyttar till ålderdomshemmet och säljer den då först har du dina miljoner på kontot, sorgligt, men med tur och med skicklighet så har jag aldrig gått på bankernas och statens lögner om att man är multimiljonär genom sin bostad.
Har faktiskt aldrig stött på någon som påstår att de är miljonärer pga husets värde, och inte heller noterat att det är något som banken eller staten påstår.
Du är inte heller unik på något sätt som verkar tro att du ensam listat ut att man kan tjäna pengar på att hyra ut bostäder mm. Alla har inte det intresset eller som mål i livet att dra in så mycket pengar så möjligt.
Men att det är nån form av ekonomiskt dödsdom att ha lite bostadslån är bara rent trams.