Inte när det är så allmänt hållet som det är här i tråden. Det framgår inte var i Sverige det hänt eller när. Därmed sagt att man ska vara försiktig med detaljerna. Men en advokat kan knappast hävda att det här är den enda gången det senaste året eller åren någon har hyrt en lägenhet, det har uppstått vattenskador som leder till en tvist, som möjligtvis skulle kunna ha diskuterats på Flashback.
Och är man orolig kan man bara regga ett par användare till på Flashback och dra liknande historier de närmaste månaderna med små avvikelser.
Det bästa försvaret är alltid att blåneka till allt.
När jag växte upp var en kompis pappa åklagare. Han sa alltid att ”90% av alla domar kommer genom erkännanden”.
Ingen kommer att finkamma internet för potentiella historier om vattenskador för ett civilmål på några hundra tusen.
Den enda gången det finns ordentliga utredningsresurser från något håll är Polisen när ett allvarligt brott begåtts. Och från skattmasen och kronofogden.
Men så länge statens långa arm inte är inblandad så finns ingen tid eller resurser att verkligen göra en ordentlig utredning.
Citat:
Ursprungligen postat av
Andy Flag
Du verkar inte förstå alls. Det handlar inte om IP-spårning, utan om att göra en rimlighetsbedömning om huruvida den som uttalar sig här detaljerat är en part i målet.
Och där kan man absolut komma fram till en bedömning om att det är sannolikt att de som skrivit här är parter i målet. Fri bevisprövning och bevisvärdering.