Citat:
Ursprungligen postat av
Stakeholder
Bra! Lägg till låga hormonnivåer, ungdomarna saknar ju intresse för sex. För män har det ungefär halverats på 50 år.
Det sades förr att alla kvinnor har en längtan efter barn.
Mer eller mindre, men att det var hormonstyrt.
Tonårsflickornas svansande runt de äldre grabbarna var en del i parningsritualen så att säga och styrt utifrån hur hormonerna styrde o ställde i deras kroppar.
Ingen rök utan eld, så det är nog troligt att det var så det var, men med bruket av p-piller så har kroppens "barnlängtan" klingat av.
I dag "går det lika bra med selleri" för att citera Werner & Werner.
Det skulle också kunna vara förklaringen varför barnafödandet minskar globalt även från låga nivåer.
Att barnaalstrandet minskar när flickor får gå i skola och kan lära sig att det finns andra saker att göra än att "snyta ungar och stå vid spisen" är redan känt, men varför barnafödandet sjunker i t.ex. Europa kan knappast vara kopplat till utbildningsnivå.
Så min amatörmässiga gissning är att det är påverkan av p-piller/spiral och andra kemikalier som gör att flickor (och pojkar) inte längre känner samma längtan efter att fortplanta sig.