Citat:
Ursprungligen postat av
Fleuch
Det enda som behövs är följande:
1. Samla in prover, blod eller saliv eller vad som helst från ett antal personer.
2. Överlämna dessa prover till DNA-släktforskningsdetektiverna, och förse dem med precis 0 information om vilka som proverna kommer ifrån, utan låt dem enbart tillämpa sin metod för att hitta dessa personer.
Har en studie genomförts där denna metod sätts på prov ungefär som jag beskriver? Och hur klarade man sig?
Finns inga riktiga svar på dessa frågor, om ingen känner till någon vetenskaplig validering, är det faktiskt rätt oroväckande.
Förklara för oss vad du tycker om ifall en man gör ett DNA-prov för att se om han är far till ett barn, håller du med om att provsvaret antingen blir POSITIVT eller NEGATIVT och att resultat går att lita på?
Tycker du att provresultatet kan ifrågasättas/vara felaktigt beroende på om kvinnan som hävdar att mannen är far till barnet ringde eller åkte hem till honom för att meddela att han är pappan?