Citat:
Ursprungligen postat av
Veridictores
…
En radar ser inte allt. Det gör inte det mänskliga ögat heller
Det kan tänkas att skeppet haft tillbörlig utkik, utan att se snipan.
Det är i det närmaste otänkbart att snipan haft det, utan att se skeppet i tid för att hinna undvika kollision.
Men du svarade inte på frågan om vilka bevis du har för den obefintlig sikten på Misja Verde!? Hur var det med det? Vad är det för bevis du har?
En radar ser inte allt, men om den öht fungerar så detekterar den en snipa fylld med metalldetaljer på < 1 n.m. Men vi behöver inte diskutera det mer för det lär framgå av ”svarta lådan”, dvs nedsparade plotterdata. Problemet för kaptenen är att ingenting tyder på att någon tittade på radarn, och då spelar det ingen roll vad den kan upptäcka och inte.
Sedan blir jag ju höggradigt intresserad, för att travestera LGWP, vad du menar med
”Det kan tänkas att skeppet haft tillbörlig utkik, utan att se snipan”
Berätta mer, hur missar en utkik en 7.5 m lång snipa i dagsljus på 0.5-1 nm?
Tänker du dig någon slags SpecSavers-reklam här?
Kul att du bekymrar dig för snipans bristande uppsikt akteröver. Men den är inte frågan här. Det är det upphinnande lastfartyget som är väjningspliktigt och av helt uppenbara skäl ansvarig för att hålla uppsikt föröver. Precis som alla andra fartyg.
”den obefintlig sikten på Misja Verde” får du förklara närmare. Jag hävdar att ingen i området och tidpunkten för olyckan led av ”obefintlig sikt”. Har du andra uppgifter för du gärna dela med dig. Men med dina djupa kunskaper om sjöfartsregler så är du säker medveten om att befälhavaren är skyldig att anpassa farten efter omgivning och väder. Skulle det vara så att Misja Verde hamnade i en tät regnskur så är det alltså kaptenens ansvar att sänka farten och/eller förbättra utkiken. Vi vet att han inte gjorde det första.