Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Jag vet inte riktigt hur jag skall förklara detta tillräckligt enkelt.
- Lastfartyget körde över en fritidsbåt som upphinnande utan att märka det.
- att inte märka att man kör över en båt föröver är samma sak som att inte ha uppsikt.
Men berätta, vad betyder ”uppsikt” på sjön för dig? Finns det en minsta gräns på vilka fartyg du skall upptäcka? Kvalar en 7.5 m lång snipa i dagsljus in? Spelar det någon roll att du har 1-2 radaranläggningar som du heller inte använt för uppsikt?
Det är väldigt tydligt att du inte är förtrogen med vare sig sjövägsreglerna eller förhållandena på sjön.
Det blir bara smått patetiskt när du tror att ska kunna förklara något tillräckligt enkelt, när du inte ens vet vad du talar om.
Att hela tiden hålla utkik åt alla håll enligt COLREGS 5
Citat:
På fartyg ska man ständigt hålla noggrann utkik med syn, hörsel och alla
andra tillgängliga och under rådande omständigheter och förhållanden
användbara medel så att man kan göra en fullständig bedömning av situationen och risken för kollision.
En radar ser inte allt. Det gör inte det mänskliga ögat heller.
Det kan tänkas att skeppet haft tillbörlig utkik, utan att se snipan.
Det är i det närmaste otänkbart att snipan haft det, utan att se skeppet i tid för att hinna undvika kollision.
Men du svarade inte på frågan om vilka bevis du har för den obefintlig sikten på Misja Verde!? Hur var det med det? Vad är det för bevis du har?