Citat:
Ursprungligen postat av
PackadAvBrock
Nja krav är det inte men skönt och ha tycker jag.
Årsmodell tänker jag runt ca 2015 och uppåt.
Mil känns väl som absolut max 15k .
Men som sagt är ändå inte helt låst runt detta

Jag är ingen bilhandlare eller expert på något annat sätt så allt jag skriver är min egen lekmannaåsikt.
Jag skulle gissa att värdet på din bil är ca 150 tkr - 160 tkr. Jag gissar vidare att det är lägre än vad du själv skulle uppskatta värdet till. Anledningen till att jag lägger mig lägre är att din bil är manuell. För min del, som tog styrlappen på 80-talet, är det sak samma men idag är det klart färre människor som kan tänka sig en manuellt växlad bil. Det finns även en viss andel bilister idag som inte ens får köra en manuellt växlad bil eftersom de tagit styrlappen med en automat.
Frågan är hur du tänkt dig sälja din bil. Privat eller till en bilhandlare. Att sälja privat tycker jag personligen är ett j*vla meck men det är ju jag det. Säljer du till en bilhandlare får du räkna med att de drar bort ca 30 tkr från bilens uppskattade värde. Jag skulle inte bli förvånad ifall du skulle få bud på 110 tkr - 120 tkr för din bil om du frågar runt.
Det om din nuvarande bil.
Tanten och jag befann oss i ett snarlikt läge som dig för någon månad sedan. Vi hade en passat från 2018 och ville förnya oss lite. Vi hade en diger kravlista vad gäller olika funktioner. Viktigast för oss var fyrhjulsdrift eftersom vi vi bor en bit utanför en större stad på landet. Förutom Skoda Octavia, Skoda Superb samt Volvo V60 så landade vi i passat och A4. Eftersom vi haft en A4 tidigare samt varit supernöjda med den så var det ett starkt alternativ. Vi hade även varit supernöjda med vår passat så även det var ett starkt alternativ. Vi provkörde några skodor men de gick bort då vi fann dem plastiga. När jag kikade på bilarna hemma så såg de fina och bra ut men det funkade bara inte vid provkörning. Vi provkörde flera olika skodor innan vi fick inse att dessa tyvärr inte var något vi ville ha. Volvo är generellt lite dyrare så dessa föll på prislappen. Kvar blev A4or och passater där vi trots allt, efter många provturer och jämföranden, landade i att en passat var vad vi skulle köpa för det passade vår kravlista. Alltså köpte vi en VW Tiguan!? Detta efter att vi stått och valt mellan den och en XC40. Livet är bra märkligt

Vi är nöjda med Tiggan men det var egentligen ett mindre bra köp. Tanten använder den för 25 mils pendling varje dag och det är en bensinare som drar ca 0,75-0,8 milen. Jag tror att den kommer att tappa rätt mycket i värde på några år då Sverige kommer fortsätta elektrifieringen. Det kommer naturligtvis finnas en marknad för bensinare om 5 år men den kommer vara mindre än idag tror jag. När jag funderade på bil kände jag det som att vi nu är i en slags brytpunkt. Tanten och jag kommer att köpa elbil vad det lider men vi är inte riktigt där ännu samtidigt som det känns osäkert vad gäller andrahandsvärdet för fosildrivna bilar. Vår plan är att ha kvar vår Tigga i kanske 2-3 år och sedan byta ut den och kanske blir det en elbil då.
Lång utläggning men jag tänker att du kanske får lite input för egen del utifrån tantens och mina tankar.
Jag fattar det som att du är ute efter mer konkreta tips på bilar och utifrån de knapphändiga uppgifter du lämnat så har jag några förslag.
Ford Focus
Jag hade en Ford Focus, kombi, årsmodell 2015 för några år sedan. 95 packåsnor som alla drog åt olika håll under huven. På landsvägskörning lyckades jag komma under 0,4 l/mil. Det var en enkel bil (få saker som kunde gå sönder) utan körglädje men den gjorde sitt jobb. Den jag hade var manuell och diesel och kanske kan det vara en utmaning att hitta automatväxlade fikusar som är bensindrivna. Vidare hade inte min bil någon dieselvärmare och för pendlare här i Sverige är det värsta hacket! Tänk att sätta sig i en varm bil utan att behöva skrapa rutorna. Därför sålde jag bilen.
Jag ser nu att det finns en Ford Focus från 2018 som rullat 11000 mil för 104 tkr.
Ford Mondeo
En annan prisvärd bil. Man kan få mycket bil för pengarna. Jag köpte en Mondeo från 2017 med så mycket lullull att jag ständigt hittade nya funktioner jag inte visste fanns i bilen. Kombi med 170 hk. Mer bil än fikusen och mer rejäl. Påminner mer om en passat/A4 än vad en Ford Focus gör som är enklare.
Det finns en Mondeo från 2015 som rullat 14400 mil ute före 105 tkr.
Skoda Fabia
Påminner lite om Ford Focus. Lite mindre kombi och lite enklare men mer plånboksvänlig. Skoda tillhör ju samma familj som VW och Audi men jag upplever som sagt var Skoda som lite plastigare.
Skoda Octavia/Superb
Skodas svar på Ford Mondeo enligt min mening. Lite rejälare med mer funktioner. Dock tycker jag som sagt fortfarande att Skoda är plastigare men det kanske bara är tanten och jag som tycker det. Du kanske har en annan uppfattning.
Fiat Tipo
Nej, det är ingen sexig bil men du får mycket bil för pengarna. Jag ser en Fiat Tipo med krok från 2021 som rullat 5100 mil. Manuell, bensin och låg förbrukning för 130 tkr. Du kommer inte dominera på strippen men det är en stabil och plånboksvänlig bil.
Golf - I princip en något mindre passat.
Kia Ceed - Inget jag skulle köpa men helt klart ett annat alternativ.
Hyundai i30 - Lite samma sak som Kia Ceed om du frågar mig.
Franskt skit skulle jag inte ta i med tång ens en gång!
Ett sista litet instick som kanske kan hjälpa...
Skriv en beskrivning av dig och din familj, var ni bor och vad ni har för behov. Ange de krav du/ni har på nästa bil och vikta gärna era krav från absolut måsten till nice to have. Redogör för den ekonomiska biten (bortse från er nuvarande bil). Beskriv pendlingen. Sammanställ allt detta (och gärna lite till) och skicka in det hela till Chat GPT eller CoPilot och efterfråga tips på bilar. Jag gjorde just detta och jag tycker att jag fick många bra tips som jag inte tänkt på. Sen valde vi något annat men det är en annan historia.