Citat:
Ursprungligen postat av
Threadkiller
Om du inte hade varit så oerhört korkad, hade du vetat att Ukraina redan år 2002 förklarade att de ville ansöka om medlemskap i Nato. Men som du påpekar fanns det inte mycket till folkligt stöd för det. Vilket är en av orsakerna till att det är tveksamt om Ukraina någonsin blivit medlem ifall det inte varit för det mångetniska ryska imperiets oprovocerade anfallskrig mot sitt fredliga vita grannland.
Du tänker att Nato ska kräva folkomröstning för att ett lands regering ska tillåtas ansöka om medlemskap? Tja, kanske vore en god idé, att få in motvilliga medlemsstater känns onödigt. Det rättfärdigar dock inte det mångetniska ryska imperiets oprovocerade anfallskrig mot sitt fredliga vita grannland.
Ja, visst vore det en god idé? NATO hade kunnat sagt: "Ryssland har uppenbarligen säkerhetspolitiska skäl till att Ukraina inte ska bli medlem i NATO, och eftersom ukrainska folket inte heller vill, så respekterar vi det."
Men det gjorde dom inte. Dom deklarerade istället att Ukraina (och Georgien)
kommer bli medlemmar.
Jag har inte påstått att Ukrainska politiker aldrig uttryckt en sådan önskan. Tvärtom har dom gjort det vid flera tidpunkter. Det jag sa var att det inte fanns någon majoritet hos Ukrainska folket som faktiskt önskade NATO-medlemskap. Tvärtom var en stor majoritet emot.
Klart då Ryssland hade skäl att oroa sig när makteliten i Ukraina, uppenbarligen på tvären mot folkets vilja, ändå gjorde det till sin sak att driva frågan om NATO-medlemskap. Och ännu mer så när NATO dessutom 2008 deklarerade att Ukraina SKULLE anslutas till NATO. Vad NATO anbelangade så var inte ens frågan OM, utan bara om NÄR.
Verkar ju närmast som att NATO och ukrainska makteliten under perioder var i maskopi om att ansluta Ukraina, alldeles oavsett vad ukrainska folket önskade.
Sen hade Ukraina nån slags revolution 2005, varefter den nya makteliten ville gå med i NATO igen, fortfarande stick i stäv med folkets vilja. Och sen Maidan 2014. En tid efter det skrev Petro Poroshenko in i Ukrainska konstitutionen att NATO-medlemskap var ett strategiskt mål för Ukraina.
Efter att Zelensky kom in i bilden så var han helt inne på den linjen, att NATO-medlemskap var ett strategiskt mål. Ukraina och NATO började ha gemensamma militärövningar. NATO försåg Ukraina med vapen osv. Ukraina var redan på väg att bli en de-facto medlem.
Uppenbarligen gav NATO blanka fan i Rysslands protester. Så att hävda att Ryssland inte hade nåt att oroa sig över är bara larvigt. Snarare var det väl vid det laget endast en tidsfråga innan Ukraina hade blivit NATO-medlem även på pappret.
Och om vår riksdag inte tyckte att vi svenskar behövde ha nån folkomröstning om NATO-anslutning, tror du verkligen då att Ukrainska folket skulle fått en chans att rösta om saken?
Citat:
Ursprungligen postat av
Threadkiller
Ukraina beviljades inte ens någon Membership Action Plan år 2008, eller senare för den delen - även om landet naturligtvis kommer att prioriteras efter det mångetniska ryska imperiets oprovocerade anfallskrig mot sitt fredliga vita grannland.
Är du berusad när du skriver detta, eller bara korkad?
Nu tycker jag att du ska tagga ner lite, gubben.
Vad i all världen har "vita" granländer och "mångetniska" imperier med saken att göra? Är inte Sverige minst lika mångetniskt som Ryssland vid det här laget? Vad anser du om det?