Citat:
Ursprungligen postat av
Baheera
Det är två olika saker.
Effektivavgift har som syfte att jämna ut förbrukningen, inte att minska den (dock grovt missbrukat av när leverantörerna)
Elstödet är en återbetalning av de flaskhalsavgifter (som är rena hittepåavgifter) som driver upp elpriset pga andra länders bristande elproduktion
Det är ju knappast någon som går plus att få tillbaka 10-15% av elräkning för två månader och tänker att jag lämnar fönstren öppna i vinter och ställer ut några elradiatorer i trädgården
Korrekt är att effektavgifterna är ämnade att göra det officiellt, jag tror att folks möjligheter till det inte är enorma utan det innebär också bara helt enkelt en ökad kostnad.
Hade man på riktigt velat komma åt otyget med elzonerna hade man bara ändrat dem till att vara typ två zoner, finns ingen anledning att Sverige ska vara 4 (tyskland är ex 1, frankrike likaså). Men klart det påverkar prisbilden negativt.
Övriga avgifter har dock likväl stuckit iväg. Hur som haver så är det att lappa och klistra med elstöd hit och dit, det rör inte grundproblemet, vilket är stabil och förutsägbar baskraft (främst i andra länder).