Citat:
Ursprungligen postat av
eskimoklackerimo
De är nog helstekta. Finns för många bevis för samförståndet att det inte går att åberopa nån jäkla "mind control". Detta livstidsstraff måste kännas extra surt för just Mayurri. Gustaf har ju ändå dödat sin mamma som han känt hela sitt liv, men tänka sig att för 3 år sedan visste Mayurri inte ens vem Anna var, och idag ska hon sitta livstid för att ha haft ihjäl henne. Måste kännas extra tufft dessutom när man är en person som gillar att resa och har vart i 30+ länder.
I guess you shouldn't have killed her then ?!
Fascinerande hur man kan ge sig själv ett sådant öde...
Jag tycker resonemangen i överklagan att G skulle manipulerat N via "mind control" eftersom han vägde mer än henne och var längre gör att teoribygget om "mind control" felar ut sig. Det förekommer säkert ofta att den fysiskt mindre partnern är den som använder sig av "mind control".
M har också kallat ett vittne för att styrka att M brukade droger. Jag tror inte hovrätten tar någon större hänsyn till att paret använde droger då processen att mörda mamman varit så utdragen att båda tidvis borde varit opåverkade av droger och ändå inte tagit avstånd från planerna.
Nu är hovrätten mer styrd av jurister än tingsrätten, men jag tycker all typ av strafflindring av domen från tingsrätten är ett hån mot As minne.
Som psykisk labil knivviftare som levde i en fantasivärld förtjänar M ingen strafflindring i mina ögon. Även G har fått en rättvis påföljd.
Om blixten skulle slå ned och paret blir frikända i hovrätten kommer de nog att gifta om sig när de blir frisläppta och leva livets glada dagar på As arv. Har de lite tid över mellan lyxresorna, YT-creerandet och kryptoinvesteringarna, så kan de gå vidare med planerna på att mörda Gs biologiska pappa.
Mördarparet kan säkert bjuda ned pappan till lyxhuset i Spanien, där ingen granne reagerar mot lite grilldoft och stengolvet bättre klarar hanteringen av både borrmaskin och tändvätska.