Citat:
Och den föll i fritt fall, bevisad för 8 våningar.
Det betyder att balkernas styrka utgjorde NOLL motstånd, som rena luften. Även mjuka balkar har motstånd som bromsar upp det som är på väg ner. Free fall är beviset på nåt som är omöjligt utan planerat och riggad operation som tar veckor och månader, minimum, kanske år.
Ingen konstruktör, ingenjör eller fysiker får sig till att begripa hur WTC7 skulle ha NOLL motstånd pga några bränder.
Free fall är beviset på *NOLL* motstånd. Free fall dokumenterades av David Chandler och NIST kunde bara erkänna dettta, fast dom sa inget mer (naturligtvis).
Typiskt för ni grindvakter som är 100% systemtrogna, ni försöker överdriva betydelsen av branden i stålbyggnaden, som om dom fyrade upp gigantiska lägereld vid varje balk - på samma tid.
Tror du det brann i t ex 8 våningar av 4000 m2 samtidigt, det får du bara fantisera om 🙂
(Ref. free fall dokumenterad 30 meter 2.25 sek = 8 våningar)
Och tramset om att byggnaden va inhålig för att penthouset/uthuset ovan rasade, får du diskutera med jultomten. Konsentrera dig om fritt fall, som bara händer med nåt som har luft under sig. Tjocka stålbalkar är inte luft. Inte ens om man eldar vid varje balk (80 stycken stålbalkar, 8 våningar då?).