Citat:
Ursprungligen postat av
DamnStonks
Jag skulle säga att det är extremt själviskt att skicka sina ungar till Lundsberg. Föräldrarna byr sig om egna kontakter & nätverka med annan överklass, snarare än vad som är nyttigt för barnens psykologiska utveckling.
Ett argument för överklassen är väl att faktiskt skicka sina barn till kommunala skolar, så de får en nyanserad verklighetsuppfattning. Invandrarkidsen kanske hackar på en för att man en den rika vite svensken... so what? Lär skapa en sundare och ödmjukare individ än privatskolor.
MEN för vissa föräldrar är det jätteviktigt hur ens barn uppfattas. Har en bekant som är så, hon kräver att barnen ska sitta korrekt på stolen vid matbordet, annars påpekar hon och sneglar på andra vuxna "hoppas ni inte såg att mina barn betedde sig illa nu". Ganska fucked up.
Sverige har verkligen blivit ett skumt land där egot är det viktigaste
Minns 80 talet min skola där blandade övre akademiska barn med barn som verkligen inte hade det fett
Vissa är i ledande positioner idag och sympatiska
Inte konstigt det blir obehagliga makthavare om de haft en sån skoltid
VÄND TRENDEN! Mota bort de mörka krafterna