2026-05-19, 19:47
  #997
Medlem
Spider-Girls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av avocado88
förlåt men vad pratar ni om? hehe

Den här!

https://www.tiktok.com/@julia.sisu/video/7637506995242716438?is_from_webapp=1&sender_device =pc
Citera
2026-05-19, 20:13
  #998
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dialektiker
Vilken mardröm för Sebastian att vara med i detta program då han blivit ihop med en nunna som inte gillar sexuella anspelningar.
Själv är jag både sexuellt frigjord och fräck i mun, och jag avskyr killar som tar illa upp, då jag är fräck.

Fy fan vilka krokodiltårar Amanda släppte. Så vidrigt att se. Han försökte väl bara få in lite positivitet, då hon strålade ut död fisk. Han kan till och med fått pepp av sexolog Susanne, så som hon håller på.

Amanda kommer förbli singel resten av livet. Sebastian önskar jag all lycka. Han är normal. Amanda är skruvad. För de flesta normala par är sex ett viktigt inslag och ett kitt för att komma närmre varandra i en relation.
Visst hon kan få vara asexuell. Det är också en läggning. Men ge fan i att skuldbelägga en partner som vill ha sexuell åtrå för att relationen ska funka.
ännu underligare blir det om man tror på Amandas påstående att de minsann låg med varandra.
Citera
2026-05-19, 20:41
  #999
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RedX
Mmm, måttstockarna är inte alltid jämnt kalibrerade.

Jasmine/Henke - Mamma/son-liknelsen är väldigt träffsäker. Henke verkar överlag helt sakna geist. Kanske har det att göra med att de mestadels har vistats på hennes hemmaplan. Kanske (mer troligt) har det att göra med att hennes omänskligt höga energinivå blir omöjlig att hänga med i i det långa loppet. Jasmine hade varit en toppentjej om man hade kunnat ställa in henne på x0.75 (som i podcastspelaren). Men när man känner sig stressad av att se henne från tv-soffan undrar man hur det då ska vara att leva med henne dygnet runt?

Med allt det sagt så är Henke oerhört leveranssvag. Att han inte fixar leverera när han får en tydlig lista med enkla(?) uppgifter gör henne mycket riktigt irriterad. Den irritationen är lätt att relatera till.

Anna/John - De verkar plöja gamla säsonger av GVFÖ tillsammans, att döma av informationen på deras tv. Johns tårar börjar nå en ohälsosam nivå. Jag kände direkt i första avsnittet att hans (och produktionens) val att så tydligt betona att han minsann ”aldrig kunnat gråta förrän för ett år sen” var en tydlig signal om att tårar skulle flöda. Det är knepigt att begripa då tårarna kommer vid lite udda situationer.

Anna hanterar honom som om hon vore Cesar Milan och han vore en dåligt uppfostrad border collie. Hon är förmodligen en svinduktig psykolog och säkert helt rätt person för John. Men vad ska hon själv få ut av detta? Hon jobbar ju hela dagarna med att reda ut folks mentala besvär - hon kan väl åtminstone få lämna den rollen kvar på jobbet när hon stämplar ut för dagen?

Brudarna - Årets sämsta klippning gör att man inte alls fattar hur deras konflikt hänger ihop. Klämdes raggarhelgen in efter det att Sofie meddelat att hon skulle åka hem till sin familj? I så fall med bara ett par dagar kvar till beslut? Anna/John pratade väl om ”veckor” kvar? Mer troligt hade raggarhelgen redan ägt rum när grälet om Sofies hemresa ägde rum.

Nåja, det här paret tror jag inte alls på längre. Sofie tjurar och agerar barnsligt. Emilia klänger och blir mer och mer osäker. Brudarna har en del att reda ut, men när experten kommer på besök vill hon bara snacka tjejsex och fittor. Apropå detta (nåja); man funderar över om det inte ändå generellt vore rimligare att para ihop bisexuella med en partner av motsatt kön? Vill de ta med ett samkönat par så är det bättre att satsa på två personer som tydligt är lagda åt det håller så slipper man hela den här osäkerhetsdansen (som egentligen allting kring det här paret har handlat om sedan dag ett).

Nåväl, nu gäller det bara att komma ihåg att ge sin fru en könsläppskomplimang innan lampan släcks ikväll.


Mycket bra sammanfattning! 👏
Citera
2026-05-20, 02:19
  #1000
Medlem
brukstjacks avatar
Är det så rapey som det påstås i media? Läste jag att det var typ 3 våldtäkter i brittiska upplagan? Var det typ 1 i svenska förra året?

Hur blev tjatsex och övergrepp bästa tv-underhållning, trodde vi var överens om att det här med ofrivilligt sex inte är kosher?
Citera
2026-05-20, 02:21
  #1001
Medlem
Äh lägg av nu va. Så du gillar inte sex själv då? Suzanne är ju skön och är sig själv. Andra verkar också tycka att hon är kul. Hade hon varit supersnygg hade du inte sagt pervers.
Citat:
Ursprungligen postat av BeritTheQueen
Det är väl inte så konstigt att hon agerar och uppfattas så.

Hon gillar inte Emilia alls tror jag. Men vågar/vill inte säga eller visa det - så hon biter bara ihop och står ut till beslutsdagen. Inte så schysst eller ärligt mot Emilia, speciellt med tanke på det hon delade med sig om senast. Emilia går runt och har ångest och oro hela tiden i Sofies passiva avvisande. Ställde hon ner vattenflaskan lite väl hårt nu? Har jag gjort något fel, är hon arg på mig?

Så Emilia blir ännu mer kontaktsökande och klängig i sin oro, vilket gör att Sofie tar ännu mer avstånd. Ingen bra kombo. Och JÄTTEDÅLIGT samtal med Suzann som borde hjälpa dem med att våga vara ärliga mot varandra i detta. Istället fokuserar hon bara på sex. Pervers och fixerad.
Citera
2026-05-20, 02:25
  #1002
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ibraflash
Äh lägg av nu va. Så du gillar inte sex själv då? Suzanne är ju skön och är sig själv. Andra verkar också tycka att hon är kul. Hade hon varit supersnygg hade du inte sagt pervers.

För människor som bara har känt varandra i två veckor är kanske inte hennes sexsnack det mest primära. Alla är inte som Dennis och Jannika och genast vill leka buffé. Hon borde ha frågat dem vad de ville prata om istället.
Citera
2026-05-20, 03:26
  #1003
Medlem
NiccoJs avatar
Så Jim och Sebbe har allts varit med i Engelska versionen🤔
https://www.expressen.se/noje/tv-och-streaming/channel-4-stoppar-gift-vid-forsta-ogonkastet-efter-efter-anklagelser-om-sexuella-overgrepp/
Citera
2026-05-20, 08:03
  #1004
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spider-Girl
Hon är så sjukt exalterad över att få snacka sex med dem, och går över gränsen hela tiden, vilket hon ju även delvis gjorde med förra årets gaypar.
Håller med om att en manlig sexolog hade blivit anmäld på stubben om han höll på som hon gör.

Önskar verkligen att vi kunde få byta till norska GVFÖs sexolog, eller att Kalle kom tillbaka.

Ja, det är vulgärt och jävligt random? På vilket sätt passade hennes tips för den situation de är i? De har ju redan haft sex och deras problem ligger knappast där.

Börjar nästan bli komiskt att se hur omaka Sofie och Emilia är. Sofie går runt i träningskläder 24/7, gör inga ansträngningar, trist, ser ut som en silverrygg. Emilia är mentalt undergiven, konstant osäker och står aldrig på sig.

I förra avsnittet blev det extremt tydligt. Sofie ska dra iväg en långweekend då hon inte sett sina brorsbarn sen påsk (att vänta 1 vecka går bara inte, måste träffa dem nu!!!)

Blir då korrekt ifrågasatt, säger barnsligt att hon kanske inte borde åka eftersom hon vet Emilia inte kommer bita tillbaka. Slutar med att Emilia ber om ursäkt.

Räknar med att Emilias tidigare förhållanden sett ungefär likadana ut, att bli lebb var inte räddningen.
Citera
2026-05-20, 08:24
  #1005
Medlem
Sofie säger att hennes sexualitet är bara en liiiiiten del av vem hon är. Men i själva verket kretsar allt kring det. Hon är så hjärntvättad av HBTQ-kulturen att hon har tappat greppet totalt. Hon blir ”felkönad” en gång i veckan, hon spelar flat-rugby, hon oroar sig över Emilias sexualitet, hon går på gayklubben för lyssna på kuk/dildo-stand-up, hon vet inte ens vilken toalett hon ska gå på osv osv osv. Allt verkar kretsa kring kön och sexualitet.

Varför inte bara hitta på något med Emilia och lära känna henne? Det finns garanterat inget behov av att hon måste träffa brorsdöttrarna. Hon vill bara testa om Emilia kan sätta gränser, och förmodligen hitta en utväg från relationen. Sofie verkar dessutom leka ”macho”, vilket är faktiskt lite komiskt. Hon beter sig som det som feministerna skulle kalla för ”Toxisk maskulinitet”, som bara kör över Sofie med skit och inte vill bli ifrågasatt. Det tycker hon känns manligt, och då kommer allt tillbaka till att handla om osäkerheter med kön igen.
__________________
Senast redigerad av KallesKulor 2026-05-20 kl. 08:30.
Citera
2026-05-20, 08:59
  #1006
Medlem
NiccoJs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KallesKulor
Sofie säger att hennes sexualitet är bara en liiiiiten del av vem hon är. Men i själva verket kretsar allt kring det. Hon är så hjärntvättad av HBTQ-kulturen att hon har tappat greppet totalt. Hon blir ”felkönad” en gång i veckan, hon spelar flat-rugby, hon oroar sig över Emilias sexualitet, hon går på gayklubben för lyssna på kuk/dildo-stand-up, hon vet inte ens vilken toalett hon ska gå på osv osv osv. Allt verkar kretsa kring kön och sexualitet.

Jo, men har du sett ett pridetåg nån gång? Endel är flaggviftare men det är många som verkar komma från en burlesk eller porrklubb.
Citera
2026-05-20, 17:13
  #1007
Medlem
Spider-Girls avatar
Detta går emot att Sebastian skulle ha godkänt vad som sändes;

"Oeniga om klippningen
Terapisamtalet som tittarna får se en nedklippt version av i avsnittet varade egentligen i fyra timmar. Frågar man Sébastian var resultatet av nedklippningen ”karaktärsdödande” mot honom, frågar man Amanda var det ”bra klippt” och ”tydligt vad som hade hänt”................"Sébastian tycker däremot att perspektivet av vad som hade hänt blev för ”svartvitt” då han känner sig dömd innan han själv hunnit förklara sig.

– Jag hade aldrig valt frivilligt att godkänna att det skulle se ut på det här sättet, säger han."


Jag tror kanske inte att det bortklippta skulle ändra kontexten, antagligen var det mycket upprepningar och bortförklaringar åt olika håll. Men det motsäger ändå påståendet att deltagarna har godkänt allt som visas.
Och 4 timmar alltså?? FY att sitta i det samtalet i FYRA TIMMAR. Men det visar iaf att de tog det på allvar.
Citera
2026-05-20, 18:19
  #1008
Medlem
lillaliliths avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spider-Girl
Detta går emot att Sebastian skulle ha godkänt vad som sändes;

"Oeniga om klippningen
Terapisamtalet som tittarna får se en nedklippt version av i avsnittet varade egentligen i fyra timmar. Frågar man Sébastian var resultatet av nedklippningen ”karaktärsdödande” mot honom, frågar man Amanda var det ”bra klippt” och ”tydligt vad som hade hänt”................"Sébastian tycker däremot att perspektivet av vad som hade hänt blev för ”svartvitt” då han känner sig dömd innan han själv hunnit förklara sig.

– Jag hade aldrig valt frivilligt att godkänna att det skulle se ut på det här sättet, säger han."

Var kommer texten ifrån?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in