Citat:
Ursprungligen postat av
Menea
Det blir ju nästan löjligt att låtsas som att internationell politik styrs av några rättvisa och universella principer…. I verkligheten handlar det överhuvudtaget inte om vad som görs eller hur många lagar som bryts, utan enbart om vem det är som gör det. Det är en monumental dubbelmoral där spelreglerna ritas om helt beroende på vilket lag man spelar för..
Tänk om rollerna hade varit ombytta. Om Ryssland hade varit Israel- västvärldens viktigaste strategiska partner- då hade kriget mötts med diplomatiska skyddsnät och fortsatta miljardstöd i vapen, snarare än sanktioner. Och om vi vänder på det: tänk om Ukraina hade varit Palestina. Då hade västvärlden inte skickat några toppmoderna luftvärnssystem, stridsvagnar eller ekonomiska räddningspaket. Istället hade man i stort sett blundat, pratat om "rätten till självförsvar" för den starkare parten och lämnat befolkningen åt sitt öde, precis som man har gjort i årtionden i Mellanöstern.
Det är just på grund av den här skriande dubbelmoralen som idén om att "hela världen har vänt Ryssland ryggen" faller platt. Det stämmer i vår västliga bubbla, men jättar som Indien, Kina, Brasilien ( Brics) och stora delar av det Globala Syd vägrar att köpa västs plötsliga moraliska kompass när de ser hur olika människoliv värderas.
Med det sagt, och för att hålla oss till ämnet utan att sväva iväg i allt för mycket sidospår: det är nog precis i den här tröttheten och i det skiftande globala maktspelet som Ryssland ser sin chans nu. De vet att västvärldens hyckleri urholkar deras eget inflytande, och det är förmodligen därför Moskva själva börjar räkna med att se ett slut på det här kriget inom en ganska snar framtid..
Faktum är att ditt inlägg är urbota korkat.
Den imperialistiska och fascistsistiska diktaturstaten Ryssland har försökt att med ett synnerligen misslyckat tredagarskrig ta över Ukraina.
Av den anledningen har fasciststaten Ryssland förlorat inte bara inflytande, de har blivit paria i (nästan) resten av världen. Att hota ytterligare ett grannland, Armenien, har ingenting att göra med vad du skriver ovan.
Ryssland har legat i krig under hela dess existens såväl som dess föregångare. Att kriga finns djupt rotat i ryssarnas DNA.
Att Ryssland är en fullständigt dysfunktionell statsbildning förstår de flesta, dock inte du och Moretex.