Citat:
Ursprungligen postat av
TheSamePerson
Gick för att skriva något om en video på SvT och så såg jag din fina signatur och kunde låta bli att kommentera. Det saknas bara ett litet "n" på slutet så "الملايي" ska alltså vara "الملايين" (Du får gärna kopiera och kilstra in mitt ord här direkt). Väldigt fint annars.
Nu till min kommentar:
Kan tänka mig att det här redan tagits upp hur många gånger som helst, men här har vi ännu ett exempel på hur fel det kan bli när SVT AI-textar: i stället för att skriva att någon kritiserat Wolds uttalande blev det att personen kritiserat ”våldsuttalande”. Ungefär 1.5 minut in i videon. Cirka 1:30 in i videon.
Tack, jag ändrade till engelska i stället, för jag såg precis att det är förbjudet att ha signaturer på andra språk än de skandinaviska + engelska. Arabiska blir smått och plottrigt och svårläst, men det är väl för att man inte är van.
Jo, man tycker ju att de borde ha någon som kollar igenom översättningen i alla fall, innan den publiceras, även om de använder AI.