Citat:
Ursprungligen postat av
tb-bo
Svårt att svara på såklart eftersom vi behöver förhålla oss till att vi vet mkt lite och får gissa baserat på våra kunskaper om hur socialtjänst/LVU fungerar kopplat till vad vi får veta av sociala medier.
Pga att Socialtjänsten i hemtagningsutredning och i alla utredningar bedömer risk FRAMÅT är ju vad som har hänt BAKÅT mindre relevant om föräldrarna kan uppvisa något som gör att socialtjänsten får säkerhetsgarantier (risk/skyddsbedömning) att detta inte upprepas. Du behöver förhålla dig till att socialtjänsten utgår ifrån att Kammarrättens fastställda dom och omsorgsbristerna i den gäller, oavsett vad någon här i tråden tycker och tänker (detta granskas ju nu i separat process). Du behöver hålla isär dessa två processer. Om strukturen kring flickan är annorlunda nu jmf med för 1 år sedan så är det ju så att socialtjänsten kan göra en annan bedömning av risk framåt? Detta verkar ju ha hänt om man ska tro Elsa-kontot.
Ja. Men kammarrättens dom byggde på socialsekreterarens tolkningar av vårdens utsagor. Inte på primärkällorna. Det är precis det vi just pratat om.
Du kan inte säga att domen är giltig som utgångspunkt och samtidigt ignorera att den vilar på ett beslutsunderlag som aldrig konfronterades med originaldokumentationen.
Och sedan det avgörande: om risken nu bedöms som försumbar för att "strukturen är annorlunda" vad är det för struktur som förändrats?
Mamman finns fortfarande. Familjen finns fortfarande. Det enda som förändrats är att primärkällorna granskades och berättelsen rasade.