2026-04-10, 22:24
  #25
Medlem
Det är då fan en bättre investering än Northvolt, Stegra och liknande. Kärnkraften kommer vi ha nytta av för överskådlig tid och vi behöver en stabil energisektor i en tid då världen blir alltmer instabil.
Citera
2026-04-10, 22:26
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Illuminatore
Svenka kraftnät har ju 215 miljarder att satsa. Det är kommande överfakturering som finansierar säkringen av "flaskhalsar" och vi som betalat in för mycket får återbäring på en lax.
Kommande 10 åren räknar Svenska Kraftnät att få in ytterligare 82 miljarder i sin kassa.
Staten har fått 33 miljarder i utdelning då vår kärnkraft eliminerats. Nu en mer volatil marknad där man kan fakturera som man vill, (som staten önskat i 10 å utan utdelning)
Hela denna värld är som en sopig jävla teater som man inte ens vill se.

Frågan är, hur mycket kostar ett kärnkrafterk att bygga? Tänker traditionellt på de gamla vanliga kärnkraftverken, men numera satsar man ju mer på små modulära kärnkraftstationer som ger kanske upp till 500 MW styck istället för ett större som ger 2000 MW. Nåja, det nya i Finland ger väl 1600 MW.
Citera
2026-04-10, 22:28
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mynicname
Dagens kärnkraft leder till kostnader under de kommande tusen åren för förvaring. Det mesta uppstår vid byggnation men man kommer behöva övervaka slutförvaret under all framtid. Förhoppningsvis kommer man på något sätt kunna köra det utbrända kärnbränslet i någon form av reaktor för att göra det mindre radioaktivt.

Det är helt omöjligt att veta vad slutkostnaden för kärnkraften blir. Svårt därför att säga hur många procent av kostnaden som staten kommer tvingas ta.

Det är bra om man kan lyckas med andra energislag men det är förbaskat svårt att klara oktober till april utan kärnkraftverk. Ser väl inte någon bra lösning de kommande 30 åren. Vågkraft låter ju trevligt men att få det att fungera I saltvatten är så himla komplicerat.

Läste om Norge som byggt en hel ö eller helt samhälle på vågkraft i havet utanför. Så det verkar gå. Dock har de solceller också som komliment på taken.
Citera
2026-04-10, 22:32
  #28
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Analwind
Det bästa hade varit om staten äger 100% så inga pengakåta privata ägare ser till att fylla fickorna med pengar!
Man kan undra när vänstern blev emot statligt ägande....
Citera
2026-04-10, 22:43
  #29
Medlem
bunnyboys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JohnBlund
Man kan tycka vad man vill om detta, men i slutändan måste vi ha kärnkraft oavsett och det vet regeringen så då gör man vad man måste.

Solkraft är ingen superhit i ett så nordligt land som Sverige. Funkar säkert bra på sommaren, men vi behöver något stabilt året om. Vindkraft är lika stabilt som vädret, alltså inte ett dugg stabilt och även om det hade varit det så går det i princip inte att bygga vindkraft i Sverige för alla projekt överklagas till förbannelse och måste sen läggas ner. Ingen vill ha vindkraft nära där de bor eller rör sig. Spelar ingen roll om det är i norr eller söder, öst eller väst, på land eller i havet. Det överklagas överallt och som sagt, det är inte någon stabil energi att lita på.

Just nu har vi bara kärnkraft som alternativ framöver som ger en trygg och stabil energiförsörjning. Vattenkraften är så klart bra, men den går inte bygga ut och det går snarare åt motsatt håll där att nya hårdare klimatregler gör att vissa kanske måste läga ner sin vattenkraft.

Sverige nettoexporterade 2025 totalt 33,7 TWh under 8712 timmar av årets totala 8760 timmar. Endast under 48 timmar eller 0,5 % av årets timmar hade vi nettoimport.

Är det här verkligen ett problem som vi ska använda hundratals miljarder för att lösa? Och skapa el som är så dyr att den inte kan säljas på marknaden alls utan behöver statliga subventioner för att kunna vara med i en energimixen.

Låter det inte bättre att bygga batterikapacitet för de där 0,5% av årets timmar som det syftas på (om vi ska ha noll nettoimport)
Citera
2026-04-10, 22:44
  #30
Moderator
MrFishboys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ganonito
Det är välinvesterade pengar till skillnad från hur mycket vi slänger på Ukraina och andra shit hole countries.

Det här var väldigt intressant. Ett års bistånd, ca 53 miljarder räcker till halva reaktorn, 2–3 år finansierar en hel stor reaktor. Om vi ser till Finland och Olkiluoto 3, som kostade ca 110 miljarder. Och då är det inte SMR:er, utan en stor reaktor. Så statens 60% ägande blir ju en ren investering.
Citera
2026-04-10, 22:49
  #31
Medlem
Klart som fan att ingen privat vill investera i KK då det räcker med att MP får bestämma efter nästa val. Har inget med att det inte är lönsamt.
Citera
2026-04-10, 22:53
  #32
Medlem
Analwinds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tjanska
Man kan undra när vänstern blev emot statligt ägande....

Ja faktiskt! Men det hade varit bra i det fallet, kontrollerade rimliga elpriser inom Sverige och sen sälja dyrt till andra länder! Hade smakat fågel, som Guillou brukar säga (på tal om vänstern) ! 😂
Citera
2026-04-10, 22:53
  #33
Medlem
Jämför gärna med Nortvolt.
https://www.breakit.se/artikel/39737/skattebetalarna-star-for-88-miljarder-av-northvolts-pengar-nu-vacks-kritik
Citera
2026-04-10, 22:56
  #34
Medlem
hakro807s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sixten00
Du sätter fingret på ett obestridligt faktum.
Nja, det är inte fullt så enkelt. Det finns även en betydande riskpremie att ta hänsyn till. Det kan vara så att med förväntade budgeten X och elpriset Y blir ny kärnkraft lönsam. Men finns risken Z att X och Y inte uppfylls eller att politiken svänger handlar det om så extrema summor (hundratals miljarder) att få andra aktörer än en stat kan ta den risken.
Citera
2026-04-10, 22:56
  #35
Medlem
EttTillKonto2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snurrespratt24
Om vi får behålla elen inom Sverige ser jag inga problem med detta. Om vi ska tvingas sälja till danskar o tyskar och inte dra nytta av det själva ska vi lägga ner projektet direkt.

Jag tror inte du förstår att nyheten innebär att det inte blir någon ny kärnkraft i Sverige.

Redan hösten 2021 när Moderaterna blev kärnkraftsvurmarna #1 insåg många att det inte skulle hålla: (FB) Moderaterna vill se "rivstart" för ny kärnkraft (2022-08-30). Vi visste då som nu att ny kärnkraft inte är ekonomiskt lönsamt. Men regeringen gjorde tappra försök att få privata investerare att investera i ny kärnkraft. Man utlovade kreditgarantier på hundratals miljarder. Ingen nappade!

Därför gjorde man om projektet till ett PPP: Public-private partnership. Genom att staten också investerade i ny kärnkraft skulle man få med sig privata investerare trodde man. Videberg Kraft AB är just detta PPP-bolag. Det visade sig att Sveriges samlade finanselit bara kunde tänka sig att bidra med futtiga 20 % vilket är en alldeles för liten andel för ett seriöst PPP-projekt.

Precis som Ebba Busch fick ge sig angående återstarten av Ringhals och Stockholmsmoderaterna kommer få ge sig angående Bromma flygplats ( (FB) "Rädda Bromma flygplats" - Borgerlig identitetspolitik och sabotaget av Stockholm) kommer borgarna få ge sig angående ny kärnkraft i Sverige. Förutsättningarna finns inte.

Frågan är egentligen bara hur Tuffe-Uffe, Jimpan och Ebba-Slebba ska bortförklara fiaskot i valrörelsen? Ska man låtsas som det regnar när media ställer kritiska frågor? Eller gnälla på journalisterna?
Citera
2026-04-10, 22:57
  #36
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bunnyboy
Sverige nettoexporterade 2025 totalt 33,7 TWh under 8712 timmar av årets totala 8760 timmar. Endast under 48 timmar eller 0,5 % av årets timmar hade vi nettoimport.

Är det här verkligen ett problem som vi ska använda hundratals miljarder för att lösa? Och skapa el som är så dyr att den inte kan säljas på marknaden alls utan behöver statliga subventioner för att kunna vara med i en energimixen.

Låter det inte bättre att bygga batterikapacitet för de där 0,5% av årets timmar som det syftas på (om vi ska ha noll nettoimport)

Du har helt rätt i att det borde vara en stor del av mixen. Att det inte hänt innan förstår jag inte. Det skulle också göra att vindkraft och solkraft och andra väderberoende kraftslag kan avnändas mer effektivt.

Finns gott om andra länder som satsat stort på det. Lokalt i Sverige finns det ju kommuner som satsat på detta, men det bör bli en nationell grej. Lagra all energi då vi har överskott och använd den när vi har underskott. Låter ju hur enkelt som helst, men undrar hur energimarknaden reagerar på det när vi inte längre exporterar en massa utan lagrar den istället? Om tyskland inte får sin "dos" som de behöver utan vi sparar det i våra batterier istället. Det lär bli ramaskri och frågan är om vi bryter mot lagar eller inte. Jag är inte mannen att svara på det, men kanske någon i energibraschen eller politiker kan det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in