[quote=EttTillKonto2|94728348]
Traditionsenligt släpper regeringen dåliga nyheter som man inte vill att media ska skriva om på fredagar. Idag är det fredag!
Minns ni Videberg Kraft AB bolaget som regeringen via reglerbrev tvingade Vattenfall att starta och som var tänkt att stå för investeringarna i ny kärnkraft? Svenskt Näringsliv skrev positivt om bolaget förra året:
Svenska börsjättar kan bli delägare i ny kärnkraft
Vattenfall startar ett separat kärnkraftsbolag och är på väg att plocka in Volvo, ABB, SSAB och andra industrijättar som delägare. [...]
Nyligen antog regeringen propositionen om en statlig riskdelning vid byggandet av ny kärnkraft. Detaljerna är inte spikade men det kan handla om att staten lånar ut i storleksordningen 300 miljarder kronor till den som bygger ny kärnkraft, plus att ägarna garanteras ett visst lägsta pris för elen.
https://www.tn.se/ekonomi/42443/svenska-borsjattar-kan-bli-delagare-i-ny-karnkraft/
Hundratals miljarder i kreditgarantier och garanterat lägstapris var moroten. Föga hjälpte det. Privata näringslivet ville inte riskera sina egna pengar. Industrikonsortiet ville bara ha 20 % - resten av investeringarna får staten stå för:
Staten tvingas bli största ägaren i ny kärnkraft
I dag ägs Videberg Kraft av Vattenfall med 80 procent och näringslivets konsortium Industrikraft med 20 procent. I år och nästa år föreslår regeringen, i vårändringsbudgeten, att staten ska skjuta till pengar till bolaget och köpa aktier av Vattenfall, en affär som går på 1,8 miljarder kronor för staten 2027. [...]
Köpen ska ge staten 60 procent av ägandet medan helstatliga Vattenfall och näringslivet genom Industrikraft kommer att stå för 20 procent vardera.
”I det här projektet kan vi kombinera Vattenfalls vana att driva kärnkraftverk med industrins kunnande, och genom att staten går in som ägare ser vi nu till att det får ytterligare stadga”, säger finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) i ett pressmeddelande och fortsätter:
”Ett statligt ägande blir också ett sätt att ge större trygghet för skattebetalarnas pengar”.
https://www.dn.se/ekonomi/staten-tvingas-bli-storsta-agaren-i-ny-karnkraft/
Min kursivering.
Politiker och regimvänlig media spinner nyheten som om regeringen "vill" äga 60 % av Videberg Kraft. Att beslutet togs av fri vilja. Det är inte sant och tanken var hela tiden att det privata näringslivet ska stå för en betydande andel av kostnaden för ny kärnkraft. Det kommer man alltså inte göra: futtiga 20 % uppdelat på två dussin industriföretag är inte mycket. Staten "tvingas" gå in med mer då ingen annan vill.
Är det här spiken i kistan för regeringens kärnkraftsfiasko? Hur kommer regeringen i valrörelsen att hantera att man misslyckats på i princip alla punkter? 2022 pratade man gärna kärnkraft, kommer ämnet vara lika hett hösten 2026?
[/QUOTE
DE är vidrigt eftersom jacob wallenberg systematiskt förespråkat kärnkraft i samarbete med regering. Wallenberg sfären äger större delen av videberg kraft som vilar så svensk industrikraft. Där wallenberg äger stegra. Ssab.. abb mfl bolag som nu vilar mycket på vinster från elnätet, staten och EU Miljöfond.
Dessutom jobbar wallenberg med alliansen kring statligt finansierad ai
Och nato som dom varit med i och styrt ger vinster till saab.
Allt finansierat av skattepengar och aktiebolag tar ut vinsten.... världens typ rikaste får hundratals miljarder av våra skatte pengar
Samtliga de här bolagen ägs av investor. Och wallenberg sfären
Vattenfall är starkt påverkad och vill sparka nuvarande VD. De har redan en wallenberg som chef där och detta är stark påverkan på statliga bidrag.
Nu ska vi betala 350 miljarder till dom för kärnkraft. VI har överskott av el. Men genom deras gemensamma affärsmän i EU tvingas vi senaste året chockhöja vår el pga EU har tvingat tyskland mfl länder ha underskott av el. Det är Dom länderna som kan lägga 4-500 miljarder för att bygga kärnkraft. Inte vi.
De är sjukt hur våra skattepengar kan gå till wallenberg. Och dessutom som Frankrike så här dom fått betala mycket högre skatt och höga elpriser trots 18 kärnkraftverk och 35 reaktorer sverige har i snitt mycket billigare el än Frankrike.