Citat:
Ursprungligen postat av
Smellpuss
Är det svårt att få Imovane utskrivet om man redan fått bl.a. Propavan utskrivet? Ska man fråga läkaren om man får testa Imovane eller vad ska man säga?
Säg att propavanen inte funkar och att du vill ha nåt annat men nämn inte läkemedelsnamn som imovane, det är det absolut dummaste du kan göra.
Vet dem att du känner till såna mediciner så får du det väldigt svårt att få dem utskrivna då dem kan misstänka att du vill bli skön på medicinen och detta kan inte nog understrykas - spela dum och låtsas som att du är total lekman och säg bara att det dem ger dig inte funkar och fortsätt så tills du får det du behöver. Det är så jag gjort och nu får jag hämta ut ett 30 pack 7,5mg imovane i månaden plus lite annat kul
Lycka till