2026-03-02, 19:43
  #6985
Medlem
Varmlandskorvens avatar
Skjuter inte USA några Tomahawks? Det är ksnske det Trump menar med den stora smällen?
Citera
2026-03-02, 19:43
  #6986
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
Kan bli svårare och svårare att hitta någon som ställer upp.
Ja det är nog inte direkt det mest eftertraktade jobbet just nu att axla rollen som ayatolla. Om de nu prompt måste ha en ayatolla snabbt för att kunna ha en fungerande ledning gör dom nog bäst i att hålla tyst om vem dom utsett om de inte vill behöva leta upp en tredje ayatolla inom kort.
Citera
2026-03-02, 19:43
  #6987
Avslutad
Tror att Iran lyckats träffa oljeraff i Saudiarabien, snabbar på hårdare tag från Trump. Högt oljepris är förmodligen det värsta han vet, i samma härad som om bilder från Epsteinspartyn skulle dyka upp med honom fel agerande.
Citera
2026-03-02, 19:44
  #6988
Medlem
Så säg 3-7 dagar full med flyganfall, sen kan man börja skicka bombplan så kommer mer kraftigare bomber + ev fallskärmsjägare som ska sabotera ev sista fabriker etc

Citat:
Ursprungligen postat av Mashedpotatoe
Precis så. Först skaffar man herraväldet i luften, sen kan man bomba lite hur man vill. Dessutom lär det komma begränsade insatser på marken där man flyger in en styrka för olika ändamål. Säkra uranium, tillfångata eller eliminera vissa personer, slå ut vissa styrkor etcetera.
Citera
2026-03-02, 19:44
  #6989
Avstängd
Timothy.McVeighs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Enligt SVT egen Mellanösternexpert Anders Persson saknar Iran missil kapacitet för att nå Europa, ett “faktum” som det tydligen skall råda konsensus kring. Nej, jag skojar inte ..

Tyvärr går det inte att länka till inslaget, men kan sökas enligt nedanstående.

“Iran slår tillbaka - dödstalen stiger”
Tja, Saddam ville attackera Storbritannien med missiler men det gick inte så han hyrde in en ingenjör från Kanada, Gerald Bull som började konstruera en enorm kanon "Project Babylon" som skulle kunna skicka en granat i omloppsbana och träffa Jerusalem och mål på ännu längre avstånd.
Kanonen var så stor att den inte gick att flytta och detta fick Mossad reda på så Gerald Bull mördades under en resa till Bryssel 1990.
Citera
2026-03-02, 19:44
  #6990
Medlem
GeneralRuskendruls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
Oavsett vilka konspirationsteorier man tar till sig så litar kärnan i MAGA-rörelsen fullt på trumpeten (hur obegripligt det än låter). När trumpeten säger att det bästa för vanligt folk är att miljonärerna slipper betala skatt så går de på det, när trumpeten säger att det är marxism att vanligt folk har råd att gå till doktorn så tror de på det. Och när trumpeten nu påstår att ett krig mot Iran är det bästa för Amerika så tror folk på det.
Fast höjer du skatten för miljonärerna så flyttar dem. Eftersom miljonärerna står för majoriteten av skatteintäkterna så är det jättedåligt för vanligt folk om de flyttar. Lika korkat som fastighetsskatt, det drabbar de som hyr sitt boende mest.
Det där om marxism låter som något du hört på the view..
Kriget mot Irans terrorregim är bra för Irans folk. Men Usa och väst kommer få billig olja på sikt. Kina kommer få dyrare olja.
Citera
2026-03-02, 19:44
  #6991
Medlem
dicky3ickys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Varmlandskorven
Skjuter inte USA några Tomahawks? Det är ksnske det Trump menar med den stora smällen?
Han svamlar nog i vanlig ordning
Citera
2026-03-02, 19:45
  #6992
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av David1982
Det var inte jag hörde iaf men tiden får utvisa

Absolut, tiden får utvisa. De kan ju dras in mot sin vilja.
Citera
2026-03-02, 19:45
  #6993
Medlem
nousernameneededs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av guderi
Åh nej vatnik blev kränkt

Nä jag är inre kränt mossad agent

Citat:
Ursprungligen postat av David1982
Och arab League ? alla muslim nationer + sovjet...

Franska plan var inte några F15 på den tiden 😅 men det är piloten som gör mannen

Men du sa "utan USA"

😅😅😅 så motbevisad...

70% av NATO har amerikanska vapen, japan, Sydkorea etc 🤣 men du hänger allt på KÄRNVAPEN nationen Israel

Men hur mår Ayatollah jr?
hur mår general staben?

Jaså var Sovjet med i kriget mot Israel? haha

Nej du har inte motbevisat ett skit haha din efterblivna jävel.

Du tror alltså inte de hade för den tidens bästa teknologi från Europa är du på riktigt så här dum i huvudet?


Jag förstår inte kan du skriva på svenska? Du hänger allt på kärnvapen nationen Israel?

Haha du är avslöjad nu mossad agenten <3
Citera
2026-03-02, 19:48
  #6994
Medlem
esprit21s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Varmlandskorven
Vi har inte sett den stora smällen ännu säger Trump. Vad menar han med den stora smällen? Atombomb?

Mörda miljoner perser för att befria dem från den islamistiska diktaturen? Skulle inte tro det.
Trump har varit tydlig med att han står på det iranska folkets sida.

De riktar in sig på militära mål endast. USA vet förmodligen precis var alla anläggningar är, och det han pratar om är att förinta Irans militär helt och hållet. Eller i den omfattning som räcker för att slå ut regimens beredskap dvs.
Citera
2026-03-02, 19:49
  #6995
Medlem
Fina Gubbens avatar
Amerikanska soldater gömde sig tydligen i närbelägna hotell i Qatar, Dubai, osv. istället för att skydda sina baser. Varför hotellen sedermera attackerades av Iran.

I många decennier har man hört från Israel och US att Hamas och liknande frihetskämpar gömmer sig bland civila. Att de civila samhället får skylla sig själva. Nu när det omvända sker så gråter man.
Citera
2026-03-02, 19:49
  #6996
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Varmlandskorven
Skjuter inte USA några Tomahawks? Det är ksnske det Trump menar med den stora smällen?
USA smällde väl en jättebomb i Afghanistan för ca tio år sedan för att visa att den finns. Då påstods den vara den kraftigaste bomben i världen som inte är nukleär. Kan tänka mig att det är den han pratar om. Frågan är i så fall vad målet skulle vara.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in