Citat:
Ursprungligen postat av
Detdundrar
Nu är jag inte någon skvallerkärring mer än du. Gillar du inte en tråd, så sök en annan. Dessutom brukar jag backa upp mina påståenden med tidningsartiklar, citat och referat.
Du maler på om samma och samma. Du presterar inga belägg för det du skriver och anser, bara att du 'tycker'. Hur uppvisar Sofia denna 'bravur' du skriver om?
På vilket sätt anser du att hon gör ett bra jobb och är en 'värdig' prinsessa? Ge några direkta bevis den här gången eller lägg ner.
Det räcker inte bara med 'att hon har fått barn med prinsen', något som du hela tiden drar upp. De flesta män och kvinnor brukar kunna räkna ut hur det går till att bilda familj. Det är biologi och t.o.m. insekter fattar sådant. I och för sig lovvärt, men man behöver inte vara kunglig höghet för att föda barn. Det finns massor av kvinnor som förmår göra det - minus prins. Samt att ta hand om barnen själv, utan nannies, tjänare, uppassare och lyxigt liv.
Att andra här i tråden kanske inte ser så väldigt mycket att berömma Sofia för under hennes 11 år som prinsessa, är väl främst att hon har arbetat minst av de kungliga och inte direkt utmärkt sig eller uträttat någon specifikt minnesvärd bedrift.
Hennes arbetsuppgifter, då hon tjänar under kungen är:
- Närvara vid officiella evenemang och åtaganden, som Sveriges nationaldag och Nobelestligheterna. (Gå på fin fest).
- Vara hedersordförande för Sophia Hemmet och som hon själv tydligen kallar det 'att dela ut medaljer' till de nyutexaminerade Sophiasystrarna 1 gång/år. Brukar även dela ut tjänstemerittecken till systrar med 30 år tjänstgöring. 1 gång/år. (Vill dock minnas att hon hjälpte till med bäddning etc. några veckor på Sophia Hemmet under COVID:n. Lovvärt).
- Stiftelse Idéer för livet. Insatser för barn och unga, vet ej hur många gånger/år. Inget Sofia har startat själv. (Det är försäkringsbolaget Skandias idé och verksamhet).
- Project Playground som hon säger sig ha varit med att starta. Numer sköts projektet av annan personal. Antar att hon går på styrelsemöten några gånger/år. (Att sitta på möte är ingen merit i.o.f.s).
Jämför henne gärna med kronprinsessan Victoria, som jobbar stenhårt och som dessutom är en äkta prinsessa med vett, charm, energi, stil, intelligens, nyfikenhet -- samt även hon -- barn.
Jo, jag har backat upp mina påståenden.
Med bravur menar jag just det: hon är prinsessa och för sig som en sådan. Inga skandaler, inga dumheter.
Projekt Playground startade hon och hennes vän innan hon blev prinsessa. År 2010. Hon och hennes vän Frida är grundare av Projekt playground.
Sofia och CP har i princip ingen fast barnflickan, mer än när det är absolut nödvändigt. Så de tar främst hand om sina 4 barn själva. Så de vill ha det. Till skillnad från hur det brukar vara för kungligheter.
Du kan själv söka information om dessa mina påståenden. Då det tar tid för mig att lägga in källor från den enhet jag nu använder och du ändå har missat tidigare källor jag har lagt in.
Sökord:
1."vem grundade Projekt Playground?"
2. "Sofia och barnflickor".