Citat:
Ursprungligen postat av
Frysfacket
Det är marknaden som måste besluta om nya reaktorer.Inte S och LO tack och lov.
Mp har satt "spelreglerna" med en effektkraft på kärnkraft som Mp såg till att höja kraftigt 2015 vilket gjorde att man stängde två reaktorer i Ringhals samtidigt som EU krävde att man skulle bygga en gemensam elmarknad, således man fick både ökad efterfrågan och sänkt tillgång vilket drev upp priserna på ett icke marknadsmässigt sätt.
För Mp var det fördelaktigt då man samtidigt säkrar att inga industrier kan leva och producera varvid folk blir arbetslösa och inte kan bilda några familjer och därmed "tära" på resurser. Politiken sätter reglerna och marknaden blir därmed skev. Både Mp och EU har tyvärr skapat detta.
Ska man återgå till en mer kombinerad statlig och marknadsdriven funktion måste EU:s regler om den gemensamma elmarknaden ignoreras och kablarna till Danmark och Tyskland kapas samt att statligt stöd och planering bör ges för effektkrävande industrier samtigit som man driver ut serverhallar då de inte fyller någon ekonomisk eller teknisk funktion.