Citat:
Ursprungligen postat av
EttDoendeFolk
Jag har aldrig heller hört någon man uttrycka krav på att kvinnor ska ta hand om dem eller bete sig mamma-aktiga. Mer eller mindre det enda kravet är som sagt att hon inte vara för tjock.
Ärligt talat, din oförmåga att förstå grundläggande saker rörande relationsdynamik gör att jag tror att du förmodligen är en av dessa vuxenbebisar, som behöver en kvinna i ditt liv för att förklara de mest banala och självklara aspekter att socialt samspel och relationer.
Det är ingen som påstått något om att det "ställs krav". Det handlar om att många män har beteenden i relationer som inte bygger en vuxen relation, ett vuxenliv, eller en stabil familj, utan istället tillämpar olika strategier för att få kvinnan att ta hand om dem som om de vore ett barn. Men jag förstår nu att alla dessa resonemang flyger högt, högt över huvudet på dig. Därav problemen.